W 2023 r. Miejska Biblioteka Publiczna dołączyła do ogólnopolskiego programu społecznego “Pracownie Orange”, w ramach którego zakładane są multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Morąska Pracownia Orange stała się częścią Działu dla Młodzieży NASTKA (dawniej Czytelnia dla Dorosłych). Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań. Dzięki udziałowi w projekcie, wyposażyliśmy Dział dla Młodzieży m.in. w nowe umeblowanie, siedziska, 3 laptopy gamingowe, konsolę PlayStation 5, telewizor oraz drukarkę 3D. Tworząc Pracownię Orange zyskaliśmy również dostęp do wsparcia merytorycznego, szkoleń oraz wewnętrznych projektów organizowanych przez Fundację Orange.
Makerspace w Pracowni Orange w Morągu
Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu dołączając do społeczności Pracowni Orange, wzięła udział w wewnętrznym projekcie „Makerspace” W ramach akcji, Dział dla Młodzieży NASTKA został wyposażony w ploter laserowy oraz trzy maszyny do szycia wraz z wyposażeniem niezbędnym do przeprowadzenia warsztatów z wykorzystaniem otrzymanych sprzętów.
Makerspace w bibliotece to innowacyjna przestrzeń, która umożliwia morąskiej społeczności dostęp do różnorodnych narzędzi, technologii oraz materiałów, zachęcając do kreatywnego eksperymentowania i współpracy. W takim miejscu nasi użytkownicy mogą realizować projekty DIY oraz brać udział w różnego rodzaju warsztatach organizowanych przez bibliotekę. Makerspace stwarza otoczenie sprzyjające innowacjom, rozwijaniu umiejętności technicznych oraz wymianie pomysłów między ludźmi o różnych zainteresowaniach. Współczesne biblioteki, integrując się z trendami technologicznymi, wprowadzają makerspace jako nowatorską formę edukacji i dostępu do nowoczesnych narzędzi, wspierając tym samym rozwój umiejętności praktycznych wśród społeczności lokalnej.
„Edukacyjny wymiar VR w Pracowniach Orange”
W ramach programu Pracownie Orange, Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu wzięła udział w projekcie „Edukacyjny wymiar VR” wyposażając tym samym Dział dla Młodzieży NASTKA w dwa zestawy gogli marki Meta Quest 2.
W ramach działania w Dziale dla Młodzieży powstała Strefa wirtualnej rzeczywistości (VR) – dynamiczne miejsce, które zapewnia użytkownikom interaktywną i zaawansowaną formę rozrywki oraz edukacji. Dzięki zestawom VR czytelnicy mogą przenieść się do wirtualnych światów, zdobywając nowe doświadczenia związane z literaturą, historią czy nauką. Strefa VR umożliwia również organizację edukacyjnych wydarzeń, prezentacji i warsztatów, podnosząc jakość usług bibliotecznych.