zegar i kalendarz

Zmiany godzin otwarcia biblioteki głównej i filii bibliotecznych w kwietniu

Z przyczyn organizacyjnych nastąpią tymczasowe zmiany w funkcjonowaniu biblioteki głównej i filii bibliotecznych: Biblioteka w Morągu piątek (18 IV) – czynne w godz. 08:00-15:00 sobota (19 IV) – nieczynne Biblioteka w Bogaczewie bez zmian lub brak informacji Biblioteka w Jurkach poniedziałek (28 IV) – nieczynne Biblioteka w Słoneczniku bez zmian lub brak informacji Biblioteka w Żabim Rogu bez zmian lub brak informacji W dniu ustawowo wolne od pracy (niedziele i…

Plakat promujący aplikację Sowa MOBI, na górze logo aplikacji, po prawej 2 smartfony, po lewej wymienione korzyści

Aplikacja biblioteczna Sowa MOBI

Uruchomiliśmy aplikację biblioteczną!!! Pobierz aplikację SOWA MOBI na swój telefon i poznaj szereg możliwości! Karta biblioteczna w aplikacji! Już nie musisz nosić ze sobą plastikowej karty Przeglądaj katalog biblioteczny, bądź na bieżąco z nowościami Samodzielnie przedłużaj okres wypożyczenia zbiorów Aplikacja sama powiadomi Cię o zbliżającym się terminie zwrotu, lub o zbiorach do odbioru Możesz zamawiać i rezerwować zbiory Karty wszystkich członków rodziny w jednej aplikacji Jeśli posiadasz swoje biblioteczne konto…

Grafika informująca o relacji z warsztatów "Jesteśmy ciekawi świata - bezpieczny Internet" organizowanych w Dziale dla Dzieci, w centrum ilustracja przedstawiająca dzieci skupione wokół ogromnej książki na tle mapy świata, na dole logotypy projektowe

„Jesteśmy ciekawi świata” – bezpieczny Internet

W Dziale dla Dzieci przeprowadziliśmy cykl spotkań, pt. „Bezpieczny Internet – edukacja medialna” w ramach projektu unijnego „Jesteśmy ciekawi świata”, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Gospodarcze „Nasza szkoła” w Wielkim Dworze. W zajęciach wzięli udział uczniowie z klas I-III z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wielkim Dworze. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z Internetu oraz jakie proste nawyki mogą skutecznie chronić nasze dane. Uczniowie podzielili się także swoimi doświadczeniami i…

Ilustracja przedstawia dużego robota komunikującego się z dwoma osobami. Jedna osoba siedzi na podłodze z laptopem, druga stoi i trzyma clipboard. Na ekranie robota pojawia się chmurka dialogowa. W tle widoczny jest smartfon z ikoną koła zębatego, a po prawej stronie napis „EDUKACJA MEDIALNA” oraz „relacja”

Edukacja medialna w NASTCE – dwa dni intensywnych zajęć z uczniami SP w Jurkach

W dniach 15 i 16 kwietnia 2025 r. w Dziale dla Młodzieży NASTKA odbyły się warsztaty z edukacji medialnej, w których wzięli udział uczniowie klas 6, 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Jurkach. W sumie przez dwa dni gościliśmy trzy grupy młodzieży, które aktywnie uczestniczyły w zajęciach poświęconych bezpiecznemu i świadomemu korzystaniu z nowych technologii i internetu. Podczas spotkań młodzież przez 1,5 godziny intensywnej pracy: poznała pojęcia związane z życiem…

Plakat informujący o warsztatach dla dzieci "Mała książka w drodze", po lewej rysunek dawnego autobusu od przodu, za którego szybą osoba trzyma przed sobą otwartą dużą książkę

Warsztaty dla dzieci „Mała książka w drodze”

W Dziale dla Dzieci odbędą się bezpłatne warsztaty czytelnicze  w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek” dla dzieci w wieku 4-6 lat ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Morągu. Tematem spotkania będzie książka Wojciecha Widłaka pt. „Krasnal w Krzywej Czapce”, która stanowi część Wyprawki Czytelniczej dla przedszkolaków. Warsztaty mają na celu rozwijanie wśród najmłodszych dzieci pasji do czytania poprzez wspólną lekturę i kreatywną zabawę. Warsztaty czytelnicze poprowadzi oraz gościem…

Plakat spotkania autorskiego w Dziale dla Dzieci z Aleksandrą Dobies, w tle pagórkowate zielone łąki, po prawej okładka książki "Sztuczki z czasem"

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Dobies

W Dziale dla Dzieci zostanie zorganizowane spotkanie autorskie z Aleksandra Dobies autorką książki dla dzieci „Sztuczki z czasem”. Jest to jej pierwsza książka dla młodszych czytelników, dlatego w spotkaniu będą brały udział dzieci z klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Morągu. Spotkanie odbędzie się 29 kwietnia 2025 r. o godzinie 9:30. Aleksandra Dobies Warmiaczka. Miłośniczka mitów i baśni. Na co dzień pracuje z dziećmi, wybierając dla nich…

Grupa osób w granatowych sukienkach stoi przed czerwoną ceglaną ścianą i drewnianymi drzwiami. U góry widoczny jest napis „Wystawa PASSIONATA połączyła nas muzyka relacja”

Wernisaż wystawy „Passionata – połączyła nas muzyka” już za nami!

W sobotnie popołudnie, 12 kwietnia 2025 r., w Sali Wielofunkcyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu odbył się uroczysty wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Passionata – połączyła nas muzyka”. To wyjątkowa ekspozycja prezentująca zdjęcia z koncertów i występów chóru żeńskiego „Passionata” – zespołu, który od 17 lat wzrusza, inspiruje i zachwyca swoimi wykonaniami. Wydarzenie rozpoczęło się od koncertu chóru, który swoją energią i emocjonalnym przekazem wprowadził uczestników w atmosferę pasji, jaka towarzyszy…

Na zdjęciu widoczny jest plakat promocyjny relację z wydarzania z udziałem dr Małgorzaty Gałęziowskiej. Główny tekst na plakacie to „Gdzie leży Morąg?” z dużym znakiem zapytania obok. Poniżej znajduje się sekcja oznaczona jako „Relacja”. Wydarzenie prowadzą Artur Sobiela oraz dr Emilia Figura-Osełkowska. Na plakacie umieszczono starą mapę oraz różne logotypy instytucji.

Gdzie leży Morąg? – relacja ze spotkania autorskiego

10 kwietnia 2025 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu odbyło się spotkanie z Małgorzatą Gałęziowską, autorką książki „Gdzie leży Morąg?”. Wydarzenie poświęcone było promocji publikacji, która łączy popularnonaukowy artykuł o historii Morąga z katalogiem unikatowych map pochodzących z kolekcji Działu Historii i Etnografii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Spotkanie miało na celu nie tylko przybliżenie historii regionu, ale również refleksję nad pojęciem miejsca i tożsamości – zarówno w…

Plakat informacyjny relacji z konkursu wiedzy o konstytucji i zasadach demokracji. Na górze widnieją nazwy organizatorów: Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Morągu oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. K. I. Gałczyńskiego w Morągu. W centralnej części znajduje się duży czerwony napis informujący o konkursie. Na dole podana jest data wydarzenia: 11 kwietnia 2025 roku, oraz miejsce – Biblioteka, Sala Wielofunkcyjna. Po prawej stronie widoczny jest kontur mapy Polski w barwach narodowych: białej i czerwonej. W dolnej części znajdują się logotypy trzech organizacji.

Konkurs wiedzy o konstytucji i zasadach demokracji – relacja z wydarzenia

11 kwietnia 2025 r. o godzinie 9:00 w Sali Wielofunkcyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu odbyła się III edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Konstytucji i Zasadach Demokracji. Wydarzenie było skierowane do uczniów klas VIII szkół podstawowych. Celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotu Wiedza o społeczeństwie, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, popularyzacja wiedzy o funkcjonowaniu demokracji w Polsce oraz promowanie Konstytucji jako ustawy zasadniczej. Do tegorocznej…

Plakat informujący o wystawie pokonkursowej "Baśniowy świat Andersena", po lewej czarno-białe zdjęcie Andersena z profilu

Wernisaż wystawy pokonkursowej „Baśniowy świat Andersena”

W Dziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu 11 kwietnia 2025 roku odbyło się uroczyste rozdanie nagród w konkursie plastycznym zatytułowanym „Baśniowy świat Andersena”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i młodzieży, a jego celem było promowanie twórczości jednego z najwybitniejszych pisarzy oraz rozwijanie wyobraźni i umiejętności plastycznych uczestników. Zwycięzcy zostali otrzymali z rąk Dyrektora biblioteki i Przewodniczącej Jury Doroty Krupki wyjątkowe nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.…

Magia witraży – warsztaty wielkanocne

W Dziale dla Młodzieży NASTKA/Pracowni Orange gościliśmy klasę 6b ze Szkoły Podstawowej nr 1. Uczniowie wzięli udział w warsztatach wielkanocnych, których motywem przewodnim były witraże w kształcie jajek. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia teoretycznego – uczestnicy dowiedzieli się, czym są witraże, jaka jest ich historia, gdzie można je spotkać oraz w jaki sposób są tworzone. Następnie przeszliśmy do części praktycznej. Kształty jajek zostały wcześniej wycięte z płyty HDF przy…

Grafika informująca o relacji z zajęć dla dzieci "Wielkanocne pisanki", od dołu trawa z kolorowymi jajami, w centrum owalny kształt z napisami, zza którego wygląda pluszowy zając

Wielkanocne zajęcia kreatywne dla dzieci

Wielkanoc to wspaniały czas radości i kreatywności, dlatego też w Dziale dla Dzieci odbyły się wyjątkowe warsztaty edukacyjno-plastyczne. W spotkaniu uczestniczyli wychowankowie i opiekunowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szymanowie, uczniowie zapoznali się z tradycjami i zwyczajami Świąt Wielkiej Nocy oraz samodzielnie udekorowały i wykonały wyjątkowe jajka wielkanocne w formie witraży. Był to zarówno czas świetnej zabawy, ale także okazja do rozwijania zdolności manualnych. Serdecznie dziękujemy za radosne chwile i…

Grafika informująca o relacji z zajęć dla dzieci "Urodziny Andersena", pośrodku portret autora, na brzegach rysunki nawiązujące do baśni autora

Urodziny Andersena

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który corocznie obchodzimy 2 kwietnia, został ustanowiony z okazji rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena. W tym roku obchodzimy 220 rocznicę urodzin najbardziej znanego duńskiego pisarza baśni dla najmłodszych. Światową sławę przyniosły mu baśnie i opowiadania dla dzieci, które zawierają głęboki sens i mają uniwersalną, ponadczasową wartość. Napisał on około 150 baśni przetłumaczonych na 80 języków. Ten wyjątkowy dzień ma na celu wzbudzenie u młodych odbiorców…

Grafika informująca o relacji z wernisażu wystawy w Dziale dla Dzieci pt. "Autyzm w moich oczach", na plakacie od góry wystają czubki kolorowych kredek świecowych, pośrodku duży napis AUTYZM stworzony z kolorowych puzzli

„Autyzm w moich oczach” – wernisaż wystawy

W przededniu obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w naszej bibliotece odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej, pt. „Autyzm w moich oczach”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Z Autyzmem Nie-Zwykłe Dzieci w Morągu. W Dziale dla Dzieci zagościł kolor niebieski, co oznacza wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Podczas spotkania Prezes Stowarzyszenia Zenona Tersa oraz zaproszone mamy niezwykłych dzieci opowiedziały o potrzebie empatii, zrozumienia, cierpliwości, akceptacji oraz…