“Trochę kultury… z lektury!”

Nikt nie przeczuwał, że ubiegłoroczny projekt realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Morągu „Książka żyje… Naprawdę!” odniesie sukces na  tak dużą skalę. Spodziewano się szumu w branży bibliotekarskiej i w mediach lokalnych, ale żaden pracownik biblioteki ani uczestnik przedsięwzięcia nie przypuszczał, że zdjęciami zainteresują się media ogólnopolskie, znani blogerzy, organizatorzy festiwalu fantastyki PYRKON, bibliotekarze z zagranicy, a nawet… Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, które wykorzystało fotografie w aktualnym podręczniku do języka polskiego dla klasy czwartej. Efektem projektu było także wydanie kalendarza na 2017 rok, który został rozprowadzony wśród uczestników, czytelników, a także wśród osób, które brały udział w zabawach organizowanych na Facebooku.

Zasięg bibliotecznych działań zaskakiwał z dnia na dzień coraz bardziej, zaczęły się pojawiać pytania o nowe pomysły i kalendarz na następny rok. Koordynatorka projektu i pracowniczka biblioteki, Paulina Kalinowska, postanowiła kontynuować akcję i zorganizować drugą edycję. Założenia projektu były podobne do tych z ubiegłego roku: chodziło o wykonanie dwunastu zdjęć przedstawiających czytelnika do tego stopnia zaczytanego w książce, że elementy z jej świata przenikały do rzeczywistości i na odwrót. Tym razem jednak cała uwaga została skupiona na książkach przyprawiających uczniów o dreszcze, czyli… na lekturach. Projekt zyskał nazwę „Trochę kultury… z lektury!” i pod tym hasłem przez trzy miesiące odbywały się warsztaty oraz sesje zdjęciowe. Paulina Kalinowska podjęła oficjalną współpracę ze szkołami na trzech poziomach nauczania: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia. Dzięki temu o działaniach dowiedziała się duża grupa okolicznej młodzieży. Projekt rozpoczął się warsztatami z podstaw fotografii, na których uczestnicy wybrali lektury i wstępnie zaplanowali kadry. Zajęcia prowadzone były przez fotografa Huberta Kalinowskiego – autora obecnej oraz poprzednich sesji realizowanych w bibliotece. Na kolejnych warsztatach uczestnicy poznali sposoby na to, jak stworzyć kostiumy i scenografię do zdjęć. Potem zaczęła się ciężka praca – szycie, klejenie, malowanie, wycinanie, charakteryzowanie, a na końcu pozowanie i fotografowanie. Przez kilkanaście tygodni można było śledzić przebieg projektu na blogu i w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram), finalne zdjęcia jednak przez cały ten czas pozostawały tajemnicą. Punktem kulminacyjnym był wernisaż otwierający wystawę w bibliotecznej galerii, na którym zaprezentowane zostały rezultaty pracy uczestników projektu. Tak jak w poprzedniej edycji – dzięki współpracy z Olsztyńskimi Zakładami Graficznymi – udało się wydać kalendarz na 2018 rok. Wystawa „Trochę kultury… z lektury!” jest dostępna dla zwiedzających do 18.12.2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu. Trwa także przygotowywanie oferty wypożyczenia do bibliotek i innych placówek zainteresowanych jej ekspozycją.

BLOG: http://trochekultury.tk/

Zdjęcia do pobrania w dobrej jakości: https://drive.google.com/drive/folders/0B7wXFhd4NHujejg3Qnc5YXhCYjg

Relacja z wernisażu: http://www.bibliotekamorag.pl/2017/10/final-projektu-troche-kultury-z-lektury/

Oferta wypożyczenia wystawy “Trochę kultury… z lektury!” (KLIK)