Godziny otwarcia:
pn., wt., cz., pt.: 8.00-18.00
śr.: 8.00-15.00
sob.: 9.00-15.00
Sprawdź listę aktualnych zmian!

Kontakt:
tel. 89 757 1112
czytelnia.morag@wbp.olsztyn.pl

nastka@bibliotekamorag.pl

Dział dla Młodzieży NASTKA powstał w 2023 roku w wyniku przekształcenia Czytelni dla Dorosłych. Kierujemy swoją ofertę do młodzieży i młodych dorosłych w wieku 13-21 lat, ale każda grupa wiekowa jest tu mile widziana. NASTKA to miejsce przyjazne młodym gdzie mogą spędzić swój wolny czas w sposób kreatywny i kulturalny.

Wypożyczalnia książek

W Dziale dla Młodzieży gromadzimy książki (KATALOG) odpowiednie dla naszych odbiorców. Znajdziesz tu wszystkie topowe książki dla młodzieży, które zostały zorganizowane w przyjazne działy, takie jak: …te o życiu, … te o miłości, … te z dreszczykiem, … te z LGBT, … te z fantastyką, Young Adult i wiele innych. Na naszych półkach coś dla siebie znajdą również fani komiksów i Mangi. Dla osób uczących się języków, lub lubiących czytać w języku obcym mamy również półkę z książkami w oryginale. Literatura popularnonaukowa pomoże w nauce i poszerzy wiedzę. W Dziale NASTKA zgromadziliśmy również lektury szkolne dla starszych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

ZAPROPONUJ TYTUŁ
(wypełnij formularz)

Czytelnia

Dla chcących poczytać na miejscu oferujemy spokojne, zaciszne i wygodne miejsce do zagłębienia się w lekturze. Udostępniamy również miejsce do grupowej nauki lub wykonywania projektów szkolnych.

Wypożyczalnia Gier Planszowych

Możesz tu za darmo wypożyczyć grę planszową do domu, lub zagrać na miejscu. Posiadamy bogatą ofertę gier o różnej mechanice, temacie, czasie gry, dla różnego wieku graczy i ilości graczy, a także stopnia zaawansowania. Aktualną listę gier znajdziesz TUTAJ.

Wypożyczalnia multimediów

Wypożyczalnia multimediów oferuje bezpłatne wypożyczanie gier na konsole, filmów oraz muzyki. W swoich zbiorach posiadamy kolekcję gier na najnowsze i starsze konsole do gier PlayStation i Xbox. W naszym bogatym zestawieniu znajdziesz najnowsze tytuły, od ekscytujących przygodówek po emocjonujące gry sportowe. Są tu gry dla wszystkich grup wiekowych i preferencji.

Wypożyczalnia filmów oferuje największe hity kinowe. Poza nowościami i klasyką kina, godne polecenia są również filmy z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących, filmy edukacyjne oraz adaptacje lektur szkolnych. Posiadamy również filmy Blu-ray w rozdzielczości HD, oraz filmy 3D.

Pracownia Orange

W 2023 r. Miejska Biblioteka Publiczna dołączyła do ogólnopolskiego programu społecznego “Pracownie Orange”, w ramach którego zakładane są multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Morąska Pracownia Orange stała się częścią Działu dla Młodzieży NASTKA. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań. Dzięki udziałowi w projekcie, wyposażyliśmy Dział dla Młodzieży m.in. w nowe umeblowanie, siedziska, 3 laptopy gamingowe, konsolę PlayStation 5, telewizor, roboty LOFI oraz drukarkę 3D. Tworząc Pracownię Orange zyskaliśmy również dostęp do wsparcia merytorycznego, szkoleń oraz wewnętrznych projektów organizowanych przez Fundację Orange.

Makerspace

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu dołączając do społeczności Pracowni Orange, wzięła udział w wewnętrznym projekcie „Makerspace”. W ramach akcji, Dział dla Młodzieży NASTKA został wyposażony w ploter laserowy oraz trzy maszyny do szycia wraz z wyposażeniem niezbędnym do przeprowadzenia warsztatów z wykorzystaniem otrzymanych sprzętów.

Makerspace w bibliotece to innowacyjna przestrzeń, która umożliwia morąskiej społeczności dostęp do różnorodnych narzędzi, technologii oraz materiałów, zachęcając do kreatywnego eksperymentowania i współpracy. W takim miejscu nasi użytkownicy mogą realizować projekty DIY oraz brać udział w różnego rodzaju warsztatach organizowanych przez bibliotekę. Makerspace stwarza otoczenie sprzyjające innowacjom, rozwijaniu umiejętności technicznych oraz wymianie pomysłów między ludźmi o różnych zainteresowaniach.

„Edukacyjny wymiar VR w Pracowniach Orange”

W ramach programu Pracownie Orange, Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu wzięła udział w projekcie „Edukacyjny wymiar VR” wyposażając tym samym Dział dla Młodzieży NASTKA w dwa zestawy gogli marki Meta Quest 2.

W ramach działania powstała Strefa wirtualnej rzeczywistości (VR) – dynamiczne miejsce, które zapewnia użytkownikom interaktywną i zaawansowaną formę rozrywki oraz edukacji. Dzięki zestawom VR czytelnicy mogą przenieść się do wirtualnych światów, zdobywając nowe doświadczenia związane z literaturą, historią czy nauką. Strefa VR umożliwia również organizację edukacyjnych wydarzeń, prezentacji i warsztatów, podnosząc jakość usług bibliotecznych.

Strefa rozrywki

Z pomocą środków zewnętrznych w Nastce powstała strefa rozrywki, która oferuje: 6 stanowisk komputerowych, w tym 3 laptopy gamingowe, konsolę PS4 i konsolę PS5, 3 tablety APPLE, oraz 2 pary gogli VR. W Nastce jest również możliwość korzystania z bezpłatnego podłączenia do strefy Wi-Fi.

Galeria Między Książkami

W Dziale dla Młodzieży NASTKA znalazło się również miejsce do prezentowania artystycznych prac młodych talentów. Galeria Między Książkami powstała w celu promocji twórczości młodych artystów z lokalnego środowiska.

Lekcje biblioteczne, spotkania, warsztaty

Pracownicy Działu prowadzą różne formy popularyzacji książki i czytelnictwa: spotkania autorskie, konkursy, ferie zimowe i letnie, lekcje biblioteczne oraz różne warsztaty tematyczne.

Usługi ksero

Dział prowadzi również drobne usługi ksero po zamknięciu Punktu Ksero wg cennika.