Logotyp Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Miło nam poinformować, że na nasze biblioteczne półki trafiły książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Środki na zakup nowości wydawniczych otrzymaliśmy w ramach zadania: „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków.- Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0”. Kwota dofinansowania w 2023 roku wyniosła aż 18 935 zł!

Kierunek interwencji 1.1 – Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych jest kontynuacją wcześniejszego „Zakupu nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”. W ramach programu mamy możliwość zakupu książek papierowych, ale także usług zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków, co jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania zgłaszane przez użytkowników bibliotek publicznych. Każda z bibliotek samodzielnie decyduje, jakie książki kupi oraz w jakim zakresie papierowe i cyfrowe, zachęcamy zatem do proponowania tytułów, które chcielibyście znaleźć na naszych półkach.

Priorytet 1 – Poprawa oferty bibliotek publicznych – Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 został stworzony z myślą o wzmocnieniu aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacji zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

W poprzednich latach otrzymaliśmy dofinansowanie:

2021 21 510 zł
2022 21 538 zł

Zdjęcia stosów nowo zakupionych książek ze środków z NPRCz 2.0

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025