Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Morągu zapewnia dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. 

Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej www.bibliotekamorag.pl.

Data publikacji strony internetowej:
Data ostatniej modernizacji strony:

 

Stan dostępności cyfrowej

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu poniższych niezgodności lub wyłączeń.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • Niektóre materiały graficzne (zdjęcia) nie mają w pełni dokładnych opisów alternatywnych.
  • Niektóre filmy nie posiadają wymaganej audiodeskrypcji.
  • Niektóre materiały tekstowe nie mają prawidłowej hierarchii nagłówków.
  • Niektóre elementy aktywne są nieoznaczane podczas nawigacji klawiaturą.
  • W formularzach zapisu na wydarzenia nie ma pytania o potwierdzenie przed wysłaniem.

Treści nieobjęte przepisami

  • Multimedia udostępnione przed 23 września 2020 r.

 

Przygotowanie deklaracji dostępności

Deklarację sporządzono
Ostatni przegląd aktualizacji odbył się
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez pracowników biblioteki w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2. Do przeprowadzenia testu wybrano stronę główną oraz wytypowano 16 podstron i wpisów.
 

Skróty klawiszowe

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
 

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą do kontaktu jest Emilian Bochno, adres poczty elektronicznej im.morag@wbp.olsztyn.pl Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 89 757 1130.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

 

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do dyrektora biblioteki:

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

 

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna biblioteki głównej

Biblioteka znajduje się w budynku przy ulicy Ogrodowej 16. Do budynku prowadzą wejścia od ulicy Ogrodowej bezpośrednio przy chodniku (wejście główne), alternatywne od strony Kina Narie (wejście boczne) oraz awaryjne na plac z tyłu budynku (wejście tylne). Dla użytkowników przeznaczone jest wejście główne od ulicy Ogrodowej z drzwiami automatycznymi. Przy wejściu głównym zainstalowana jest rampa dla wózków inwalidzkich z odpowiednimi poręczami. Wjazd na rampę znajduję się obok rosnącego świerka. Wejście boczne posiada rampę i jeden stopień w dół obok drzwi wewnątrz budynku, drzwi otwierają się na zewnątrz i posiadają samozamykacz. Przed wejściem tylnym są 5-stopniowe schody z jedną poręczą, drzwi otwierają się na zewnątrz.

Za drzwiami automatycznymi po lewej stronie znajduje się Punkt Ksero pełniący też funkcję recepcji. Dalej po lewej znajduję się korytarz prowadzący do Sali Wielofunkcyjnej, gdzie organizuje się większość imprez, oraz do Punktu pomocy prawnej. Na wprost od wejścia głównego znajduje się Dział dla Dzieci. Po prawej są odpowiednio: schody na pierwsze piętro, tablica informacyjna i korytarz prowadzący do toalet. W bibliotece są dwie toalety: męska i żeńska. Toaleta żeńska jest jednocześnie toaletą dla osób niepełnosprawnych (obu płci). Pochwyty są po obu stronach ustępu. W celu skorzystania z toalety należy odebrać od pracownika żeton i włożyć go do mechanizmu przy klamce. Podczas dużych wydarzeń z toalet można skorzystać bez żetonu. Drzwi toalet otwierają się na zewnątrz i posiadają zamontowane samozamykacze bez możliwości blokady.

Dla osób z problemami w poruszaniu się i matek z wózkami jest winda przewożąca na pierwsze piętro. Winda znajduje się w Dziale dla Dzieci na wprost od wejścia przy oknach. Aby przywołać windę należy nacisnąć przycisk przy drzwiach. Poruszanie się windą polega na przytrzymaniu przycisku z właściwym numerem kondygnacji aż do samoczynnego zatrzymania urządzenia na pożądanym poziomie. Na pierwszym piętrze winda posiada dwoje drzwi, które prowadzą do Działu dla Młodzieży NASTKA (Pracownia Orange) i do Działu dla Dorosłych. Przez te pomieszczenia można dostać się na korytarz na pierwszym piętrze, a z stamtąd dalej do Sekretariatu oraz do Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W bibliotece nie ma pętli indukcyjnych. W bibliotece nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, za wyjątkiem windy. W bibliotece nie ma lad dostosowanych do obsługi osób na wózkach.

Dostępność architektoniczna filii w Bogaczewie

Biblioteka znajduje się w budynku nr 39A w Bogaczewie. Wejście znajduje się od północnej ściany budynku. Przed wejściem są kliku-stopniowe schody na przedsionek, z którego na wprost są drzwi do świetlicy wiejskiej, a po prawej drzwi do biblioteki. Drzwi otwierają się na zewnątrz.

Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W bibliotece nie ma udogodnień dla osób z problemami w poruszaniu się i matek z wózkami. W bibliotece nie ma pętli indukcyjnych. W bibliotece nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a. W bibliotece nie ma toalety. W bibliotece nie ma lady dostosowanej do obsługi osób na wózkach.

Dostępność architektoniczna filii w Jurkach

Biblioteka znajduje się w budynku świetlicy wiejskiej pod adresem nr 55A w Jurkach. Wejście główne znajduje się od strony południowej przy drodze dojazdowej. Do budynku prowadzą dodatkowe wejścia: zachodnie – kuchenne i północne – tarasowe. Przy wejściu głównym zainstalowana jest rampa dla wózków inwalidzkich.

Za drzwiami świetlicy znajduje się mały hol, z którego na wprost są drzwi do toalety męskiej, żeńskiej i dla niepełnosprawnych. Drzwi po lewej prowadzą do pomieszczenia biblioteki, po lewej – do głównej sali świetlicy.

Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W bibliotece nie ma pętli indukcyjnych. W bibliotece nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a. W bibliotece nie ma lady dostosowanej do obsługi osób na wózkach.

Dostępność architektoniczna filii w Słoneczniku

Biblioteka znajduje się w budynku świetlicy wiejskiej pod adresem nr 30 w Słoneczniku. Wejście znajduje się od krótszej, południowej strony budynku przy drodze Bramka-Miłomłyn. Przed wejściem znajdują się kliku-stopniowe schody.

Za drzwiami jest korytarz, na którym są stopnie w dół. Na końcu korytarza na wprost są drzwi do biblioteki. W połowie korytarza po prawej jest odnoga, w którym znajdują się drzwi do toalet i do głównej sali świetlicy.

Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W bibliotece nie ma udogodnień dla osób z problemami w poruszaniu się i matek z wózkami. W bibliotece nie ma pętli indukcyjnych. W bibliotece nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a. W bibliotece nie ma lady dostosowanej do obsługi osób na wózkach.

Dostępność architektoniczna filii w Żabim Rogu

Biblioteka znajduje się w budynku szkoły podstawowej pod adresem nr 115A w Żabim Rogu. Biblioteka posiada pomieszczenie w zachodniej części budynku, do którego prowadzi oddzielne wejście z zewnątrz. Przed tym wejściem znajdują się kliku-stopniowe schody. Do biblioteki prowadzi również wejście z korytarza szkoły. Rampa dla wózków inwalidzkich znajduje się przy głównym (południowym) wejściu do szkoły.

Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W bibliotece nie ma pętli indukcyjnych. W bibliotece nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a. W bibliotece nie ma lady dostosowanej do obsługi osób na wózkach.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zapewnia możliwość skorzystania z usług tłumacza języka migowego. Świadczenie usługi dla osoby uprawnionej będzie bezpłatne i realizowane będzie podczas wizyty osoby uprawnionej w siedzibie biblioteki.

Usługa tłumacza jest bezpłatna dla osób uprawnionych w rozumieniu przepisów ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się z dnia 19 sierpnia 2011r. (Dz.U. nr 209, poz.1243).

Zgodnie z przepisami, osoba uprawniona, która wyraża chęć skorzystania z wyżej opisanej metody komunikowania się z naszą biblioteką proszona jest o zgłoszenie (e-mailem, faksem, listownie lub poprzez inną osobę telefonicznie) tego faktu co najmniej na 3 dni robocze przed dniem skorzystania ze świadczenia. 

W przypadku korzystania przez osoby uprawnione z pomocy tzw. osoby przybranej, czyli osoby, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumiewania się z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw, wizyta w bibliotece nie musi być wcześniej uzgadniana.