2 wystawy w Morąskiej Izbie Pamięci Historycznej w Morągu

Plakat wystawy lalek porcelanowych i kart telefonicznych, zdjęcia lalek i telefonu w trójkątach

Tym razem w Morąskiej Izbie Pamięci Historycznej w Ratuszowych Piwnicach w Morągu prezentujemy dwie wyjątkowe wystawy. Pierwsza pt. „A ja wolę moją… lalkę”, to kolekcja przepięknych lalek porcelanowych, masek i innych akcesoriów związanych z tematem. Cały zbiór liczy 219 eksponatów, ale ich właścicielka – Joanna Sienkiewicz ma w swoich zasobach znacznie więcej, pochodzą z całego świata, najstarsze są z XIX wieku i najbardziej cenione.

Druga ekspozycja to „Wystawa Kart Telefonicznych” z kolekcji Łukasza Szymona Wiśniewskiego, to hobby związane z przeszłością, jeszcze sprzed ery telefonów komórkowych. Budki telefoniczne były w każdej miejscowości, w dzisiejszych czasach są już rzadkością. Żeby zadzwonić trzeba było kupić kartę telefoniczną. Pan Łukasz nie tylko korzystał z kart, by wykonać połączenie, ale dodatkowo je zbierał. Przygoda zaczęła się od kolekcjonowania polskich kart telefonicznych, najczęściej znajdowanych w budce telefonicznej, jednak z czasem zaczął je kupować, dostawał je od rodziny i znajomych, w końcu przygoda przerodziła się w pasję, a kolekcja liczy już ponad pół tysiąca.

Mamy nadzieję, że zbiory naszych pasjonatów Wam się spodobają i przeniosą Was wspomnieniami do czasów młodości, a przedszkolakom, dzieciom i młodzieży przybliż czasy w jakich wychowali się ich rodzice i dziadkowie.

Wystawy można zwiedzać do końca stycznia 2024 roku. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.