Narodowe Czytanie

8 września 2023 roku od godz. 11:00 na placu przed Kinem Narie, po raz kolejny odbyło się Narodowe Czytanie, pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczną lekturą było „Nad Niemnem: Elizy Orzeszkowej.

Prezydent RP Andrzej Duda podkreśla w swoim liście „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu”

Organizatorem akcji w Morągu była Miejska Biblioteka Publiczna wraz z partnerami: Zespołem Szkół Licealnych w Morągu, Zespołem Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Morągu, Szkołą Podstawową nr 1, Szkołą Podstawową nr 3, Szkołą Podstawową nr 4, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Morąski Dom Kultury.

W programie odbyło się czytanie książki „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, kiermasz książek oraz plener malarski Kółka literacko-artystycznego. Dla uczestników wydarzenia przewidziane były upominki.