Wystawa – Nowe spojrzenie na dawną ilustrację „Tam i tu”

Plakat wystawy "Tam i tu"

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu prezentowała w Wypożyczalni dla Dorosłych wystawę “Tam i tu”. Prezentowała ona kreacje artystyczne studentów, absolwentów i doktorantów Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, które zostały zainspirowane starodrukami ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej. Prace można było podziwiać do końca sierpnia 2013 r.

Podczas realizacji dwóch ministerialnych projektów konserwacji zachowawczej zbioru druków od XV do XVIII wieku konserwatorzy pracujący w Bibliotece Elbląskiej przejrzeli setki woluminów starych druków, natrafiając w nich na niezwykle piękne grafiki książkowe wykonane różnymi technikami (drzeworyty, miedzioryty). Najciekawsze z nich zostały sfotografowane i zaprezentowane grupie artystów toruńskich – doktorantów i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zainspirowani przekazanymi obrazami artyści (22 osoby) – reprezentanci różnych kierunków: Malarstwa, Rzeźby, Grafiki, Edukacji Artystycznej – wykonali prace z wykorzystaniem zarówno technik tradycyjnych (malarstwo sztalugowe i rysunek), jak i współczesnych technik wyrazu artystycznego (grafika komputerowa, kolaż, ilustracja, animacja, instalacja wideo).

“Tam i tu” – odnosi się do ilustracji starodruków ze zbioru Biblioteki Elbląskiej oraz do ich przetworzenia w dzisiejszym świecie – tu. “Tam i tu” to także wskazanie na to, że ilustracje przed kilkuset lat są nadal aktualne i mogą zaistnieć na równi z dziełami sztuki współczesnej. Ilustracje tworzą niesamowitą bazę inspiracji współczesnemu artyście – są bardzo oryginalne, zadziwiające i poruszające wyobraźnię widza. Wielość przedstawionych tematów, różnorodne sposoby rozwiązań i przedstawień, odkrywcze spojrzenie na świat to tylko niektóre cechy, które wzbudziły zainteresowanie biorących udział w wystawie artystów. W zbiorze sfotografowanych grafik ze starych druków Biblioteki Elbląskiej każdy z artystów znalazł coś dla siebie. Swój konkretny temat, swój zbiór inspirujących ilustracji. Jedni skupili się na przedstawieniach roślin z zielników, inni na atlasach zwierząt, kosmologii czy medycynie. Różne techniki, różne dyscypliny sztuki to również zupełnie odmienne niż dotychczas wykorzystanie przestrzeni galeryjnej. Wszystko to po to, aby pokazać piękno starodruków znajdujących się w zbiorach Biblioteki Elbląskiej, przybliżyć ich historię i pokazać, że ilustracje ze starych ksiąg są wciąż ciekawe i nadal pobudzają wyobraźnię.Serdecznie zapraszamy.