204 rocznica Bitwy Napoleońskiej

Portret Aleksieja Piotrowicza Jermołowa

W 204. rocznicę bitwy pod Morągiem – ważnego epizodu kampanii napoleońskiej 1807 roku – członkowie Morąskiego Bractwa Historycznego MAWRIN 25 stycznia 2011 r. o godz. 11.00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu przedstawią wszystkim zainteresowanym krótki wykład połączony z prezentacją multimedialną poświęconą bitwie z 1807 roku, która rozegrała się pod Morągiem pomiędzy wojskami napoleońskimi a armią rosyjską. Wydarzenia tamtego zimowego dnia jak żadne inne sprawiły, iż nasze miasto stało się teatrem działań, których nie sposób pominąć w poważnych opracowaniach dotyczących historii XIX wiecznej Europy.

Obraz bitwy widziany oczami jej uczestnika, pułkownika rosyjskiej artylerii Aleksieja Piotrowicza Jermołowa oraz nieznane dotychczas źródło jakim jest sporządzona przez niego mapa z opisem manewrów wojsk i ich lokalizacją oraz niewielka wystawa zabytków owego czasu pozwolą jeszcze raz przyjrzeć się napoleońskiej bitwie pod Morągiem.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!