Ferie w NASTCE – relacja

grafika Ferie w Nastce Relacja, po środku tytuł, w prawym górnym rogu rysunkowy laptop

Ferie w Dziale dla Młodzieży NASTKA /Pracowni Orange okazały się strzałem w dziesiątkę!

Pierwszego dnia naszych spotkań uczestnicy poznali podstawy projektowania grafiki wektorowej wykorzystywanej do pracy z ploterem laserowym. Zaczęliśmy od podstaw teoretycznych, a następnie przeszliśmy do praktyki. Ćwicząc obsługę programu do projektowania Inkscape, młodzież stworzyła autorskie tabliczki oraz pudełka na przydasie. Nasi uczestnicy byli bardzo skupieni na poznawaniu nowych umiejętności, zadawali pytania i z chęcią tworzyli własne grafiki! Na młodzież czekał również kącik plastyczny przeznaczony do ozdabiania wyciętych już elementów za pomocą m.in. flamastrów i różnego rodzaju naklejek i aplikacji. 

Drugi dzień ferii wypełniony był po brzegi kreatywnością i artystyczną twórczością. Na początek nasi uczestnicy przystąpili do ozdabiania i składania zaprojektowanych podczas pierwszego dnia pudełek na przydasie – w ruch poszły flamastry, klej i kolorowe aplikacje.  Następnie przystąpiliśmy do nauki projektowania własnych puzzli używając do tego dedykowanego kreatora, a także wybieraliśmy grafiki, z których składały się elementy układanek. Młodzież bez problemu zastosowała techniki poznane na pierwszych zajęciach i kolejne projekty powstawały w ekspresowym tempie. Na zakończenie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z Canvą czyli narzędziem do tworzenia grafik dostępnym on-line.

Podczas trzeciego dnia zajęć młodzież od razu przystąpiła do nauki projektowania w Canvie – zadaniem uczestników było stworzyć projekt własnej autorskiej pieczątki. Kiedy ploter wycinał gotowe projekty, my w tym czasie przystąpiliśmy do przygotowań do kolejnych zajęć czyli zabawy z filcem. Młodzież wybrała dla siebie wzory ozdób i przygotowała je do wycięcia w materiale, co było nie lada zadaniem ponieważ każda grafika musiała zostać odpowiednio podzielona na pojedyncze elementy. Praca z programem Inkscape wymagała dużo wyobraźni, precyzji i cierpliwości ale nasza ekipa świetnie dała sobie radę. 

Czwarte spotkanie minęło pod znakiem igły i nici! Zajęcia rozpoczęły się od połączenia wyciętych w filcu elementów aplikacji wybranych przez młodzież na poprzednich warsztatach. Sklejanie tak niewielkich ozdób wymagała nie lada skupienia i cierpliwości… Następnie przystąpiliśmy do zaprojektowania kopert oraz guzików, które po wycięciu w ploterze zostały zszyte i ozdobione przez naszych uczestników w kreatywny sposób. Zdobywanie nowych umiejętności tak bardzo wciągnęło młodzież, że część osób została po zajęciach, aby już dziś poznać podstawy obsługi maszyn do szycia, a następnie stworzyć własne woreczki na przydasie! 

Każdy dzień przepełniony był intensywną nauką nowych umiejętności oraz kreatywną pracą naszych uczestników. Spotkania zamknęły wyjątkowe warsztaty międzypokoleniowe z ekoszycia! Z młodzieżą zawitały więc do nas mamy, babcie oraz dziadek. Cieszymy się ogromnie, że starsze pokolenie tak chętnie do nas dołączyło i, że razem ze swoimi dziećmi i wnukami stworzyli wyjątkowe i niepowtarzalne, recyklingowe, przytulaśne sowy! Nasi dorośli goście także mieli dzisiaj okazję poznać podstawy szycia na maszynie lub dzielili się swoim doświadczeniem w temacie.