Wystawa rzeźby ludowej – Józef Kulesza

Plakat wystawy Rzeźby ludowej Józefa Kuleszy, po lewej zdjęcia rzeźb i autora, po prawej napisy

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu ma przyjemność zaprosić do Galerii Lokalnych Twórców, znajdującej się w Wypożyczalni dla Dorosłych na wystawę rzeźb Józefa Kuleszy z Nowej Wsi  k. Iławy, który jest twórcą Ludowym Warmii i Mazur.

Józef Kulesza żył w latach 1910-2005, urodzony w Kramkowie nad Narwią (woj. podlaskie). Tam spędził dzieciństwo, cztery lata podstawowej nauki szkolnej, tam również potem pracował na roli i w kuźni. Wykształcenie uzyskał, przynależąc do Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej „Wici” w Wiźnie. Tam też brał udział w działalności zespołów artystycznych i oświatowych Stronnictwa Ludowego. Do podiławskiej Nowej Wsi rzeźbiarz wraz z rodziną sprowadził się w 1966 r. Mniej więcej w tym okresie zaczął rzeźbić. W latach 70-tych XX w. został członkiem Iławskiego Oddziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”. Brał udział w wielu jarmarkach, kiermaszach i konkursach m.in. w Bartoszycach, Sępopolu, Węgorzewie, Kętrzynie, Morągu, Biskupcu i Olsztynie.
W 1987 roku Józef Kulesza otrzymał dyplom honorowy od Ministra Kultury i Sztuki. Ponadto był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał Odznakę Zasłużonego dla Warmii i Mazur. Jest również trzykrotnym zdobywcą Lauru Iławy: w latach 1981, 1983, 1999.

Ten wybitny tworca rzeźbił w drewnie lipowym bardzo proste formy – czyste, prymitywistyczne. Jego prace zdecydowanie można zaliczyć do nurtu naiwnego. Specyfika rzeźb Kuleszy tkwiła w ludowym nadnarewskim pochodzeniu oraz chłopskim rodowodzie rzeźbiarza. Ulubionymi motywami w jego twórczości były: tradycyjne prace polowe (orka, siejba, kowalstwo), postaci historyczne (król Stefan Batory, Kazimierz Wielki, Wincenty Witos), tematy wojskowe i patriotyczne (ułani) oraz sakralne (Matka Boża, Chrystus ukrzyżowany).

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 01.08–31.08.2023 r. w godzinach otwarcia działu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.