“Lęk i nadzieja. Ukraińscy artyści wobec wojny” – relacja z wernisażu

W dniu 19 stycznia, o godz. 16:00 odbył się w Ratuszu Miejskim wernisaż wystawy „Lęk i nadzieja. Ukraińscy artyści wobec wojny”, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu i Uniwersytet Trzeciego Wieku. W trakcie uroczystego otwarcia wystawy zgromadzonym gościom została przybliżona sylwetka kuratora wystawy, pani Marii Gąseckiej – artystki, autorki licznych indywidualnych wystaw sztuki, laureatki stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska”, Kulturalnego Stypendium Miasta Gdańsk. Dowiedzieliśmy się również jak wyglądała jej droga zawodowa do tak wielkiego sukcesu na skalę światową.

Następnie Maria Gąsecka przeniosła wszystkich gości w świat wystawy i jej bohaterów, czyli artystów, autorów prozy, książek dla dzieci i poetów. Do 24 lutego 2022 roku posiadali oni normalne, szczęśliwe życie, odnosili sukcesy zawodowe. Dziś mieszkając w Krakowie są wdzięczni losowi za Kraków, który dał schronienie im i ich dzieciom. Stał się nowym, bezpiecznym domem. Równocześnie są to ludzie rozdarci na pół. Połowa serca mieszka na Ukrainie z rodziną i przyjaciółmi, którzy zostali w ojczyźnie. Mężowie zostali na Ukrainie, gotowi bronić kraju.

Wystawa ta powstała z inicjatywy Instytutu Literatury, a bohaterami wystawy są jej współpracownicy oraz rezydenci.

Po takim wstępie wszyscy zgromadzeni mogli zwiedzać wystawę, zaglądać w smutne oczy bohaterów, wczytać się w ich historię życia oraz poznać ich twórczość. Pojawiło się również wiele pytań do Marii Gąseckiej co wskazuje, że wystawa wywołała wiele emocji.

Wszystkich, którzy nie mieli okazji przybyć na wernisaż zapraszamy do zwiedzania. Przypominamy, że wystawa została podzielona na dwie części dostępne w Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu oraz w Ratuszu Miejskim w dniach 16.01-28.02.2023 r. w godzinach otwarcia. Serdecznie zapraszamy a gościom, którzy przybyli na wernisaż gorąco dziękujemy.