Wystawa „Szlakiem Kopernika”

Plakat wystawy rysunków dzieci "Szlakiem Kopernika"

Oddział dla Dzieci gościł wystawę prac Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem „Nie-Zwykłe Dzieci” w Morągu.

6 września członkowie Stowarzyszenia w ramach projektu współfinansowanego przez Burmistrza Morąga „Niebo obserwujemy pierniczki pieczemy”  wybrali się do Olsztyna. Celem wycieczki było zaznajomienie się z dokonaniami naszego astronoma – Mikołaja Kopernika. Dzieciaki wraz z opiekunami udali się na projekcję filmu pt. „Wędrówka po gwieździstym niebie” do olsztyńskiego Planetarium. Każdemu z nas znajomy jest widok rozgwieżdżonego, wieczornego nieba. Natomiast nie wszyscy potrafimy zidentyfikować poszczególne jego elementy – gwiazdozbiory i nazwać najjaśniejsze z gwiazd widocznych na niebie. Wycieczkowicze przenieśli się w wirtualną podróż po północnym niebie, nauczyli  się rozpoznawać gwiazdozbiory i zapoznali się z ich historią. Dokonali także przeglądu nieba wieczornego, widocznego na początku poszczególnych pór roku, wybierając najbardziej charakterystyczne widoczne wówczas gwiazdozbiory, zobaczyli również jakie ciekawe obiekty astronomiczne kryją się w ich sąsiedztwie. Pełni wrażeń i doświadczeń po obserwacji nieba i kosmosu  „przywitali się” z astronomem pod zamkiem, gdzie można zasiąść na ławeczce z posągiem wielkiego Polaka. Wizyta w Olsztynie była też okazją, aby spędzić wspólnie czas i pospacerować  po uliczkach Starego Miasta, podziwiając olsztyńską starówkę.

Po powrocie do Morąga członkowie stowarzyszenia brali udział w zajęciach integracyjnych w Hotelu Tailor. Dzieciaki świetnie bawiły się pod okiem animatora oraz zażywały atrakcji na świeżym powietrzu. Opiekunowie zaś mieli swój czas na zajęcia warsztatowe.

Całe przedsięwzięcie zostało podsumowane przez dzieci. Pełne wrażeń i nowych doświadczeń wykonały pomysłowe, barwne prace o tematyce kosmosu, które chciały Państwu zaprezentować w postaci niniejszej wystawy.

Ekspozycję można było oglądać od 16 września do 16 października w godzinach otwarcia działu.