“Konflikty zbrojne w przedmiotach” – wystawa w Ratuszowych Piwnicach Dawida Sawickiego

plakat wystawy Konflikty zbrojne w przedmiotach

W piątek 6 marca 2020 roku o godzinie 17:00 w Morąskiej Izbie Pamięci Historycznej w Ratuszowych Piwnicach odbył się wernisaż wystawy Dawida Sawickiego pt. „Konflikty zbrojne w przedmiotach”. Zbiory zebrane na wystawie przedstawiały militaria, przedmioty codziennego użytku, fotografie, dokumenty, medale, odznaczenia, mundury oraz zbiory numizmatyczne – wszystkie eksponaty są oryginalne a niektóre z nich bardzo unikalne. Wernisaż rozpoczął wykład Dawida Sawickiego na temat pochodzenia kolekcji oraz zastosowania zebranych przedmiotów. Autor przybliżył również sylwetki nieznanych szerokiemu gronu żołnierzy. Następnie uczestnicy mieli okazję osobiście zapoznać się z kolekcją wyjątkowych przedmiotów zebranych w Piwnicach Ratuszowych. Ilość informacji na temat historii poszczególnych zbiorów okazała się wyjątkowo interesująca dla zwiedzających. Każdy element wystawy w szczegółowy sposób odkrywał trudy życia ludzi z tamtych czasów. Na uczestników wernisażu czekał poczęstunek.

Ekspozycja obejmuje 80 przedmiotów z prywatnej kolekcji Dawida Sawickiego. W przeważającej części są to militaria, przedmioty codziennego użytku, fotografie, dokumenty, medale, odznaczenia, mundury oraz zbiory numizmatyczne. Wszystkie eksponaty są oryginalne i pochodzą z okresu I i II Wojny Światowej.

Autor wystawy i właściciel kolekcji – Dawid Sawicki od najmłodszych lat związany jest z historią.  Zawsze fascynowały go przedmioty które były wykorzystywane przez żołnierzy podczas różnych konfliktów zbrojnych. Ogromny miłośnik literatury wojennej. Przez całe swoje zgromadził pokaźną kolekcję militariów,  gdzie niektóre przedmioty są naprawdę unikalne. Jego pobocznymi zainteresowaniami są polityka oraz historia polskiej numizmatyki, gdzie specjalizuje się w historii polskich banknotów których jest również ogromnym kolekcjonerem. Uczestnik wielu konkursów  m.in.: laureat wojewódzkiego konkursu dla szkół  średnich ,,Niepodległa 1918-2018″ gdzie został zaprezentowany film pt. ,,Gospodarka II RP” jego autorstwa oraz Jakuba Żurawka, który opracował go od strony informatycznej.  Od 2015 roku uczestnik wielu rekonstrukcji z okresu II wojny światowej w Polsce. W tym samym roku laureat wojewódzkiego konkursu z wiedzy o społeczeństwie. W 2019 roku został zwycięzcą konkursu wiedzy o regionie warmińsko-mazurskim „Wybitni mieszkańcy Warmii  i Mazur”. Również w tym samym  roku został przyjęty do Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Olsztynie. Od wielu lat również współorganizator Morąskiego Jarmarku Produktów Regionalnych.

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających w Piwnicach Ratuszowych w godzinach otwarcia galerii.

Zapraszamy do zwiedzania. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy