Światogra – czyli z grami planszowymi przez wieki i kontynenty

Morąska Izba Historyczna w Ratuszowych Piwnicach serdecznie zaprasza na wystawę pt.: „Światogra. Krótka historia gier planszowych”.

Temat ekspozycji obejmuje historię gier planszowych na świecie z różnych okresów dziejów ludzkości, począwszy od starożytności po czasy współczesne. Autorem wystawy jest Piotr Adamczyk kustosz z Muzeum Archeologiczno-Historycznego, który jest pasjonatem gier historycznych. Udostępnił zarówno kopie jak i oryginały m. in. z Indii, Egiptu, Włoch, Bliskiego Wschodu i z wielu innych krajów.

Gry planszowe towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat i są w pewnym sensie elementem naszej cywilizacji. W starożytności, podobnie jak i w czasach obecnych miały przede wszystkim znaczenie rozrywkowe, ale nie tylko również religijne, posługiwali się nimi m. in. wróżbici. Przez wieki wędrowały wraz ludźmi i były towarem luksusowym, zabawą zarezerwowaną tylko dla elit. W dobie obecnych czasów są bardzo różnorodne i dostępne dla wszystkich. Te najnowsze i najbardziej popularne już wkrótce do wypożyczenia w morąskiej bibliotece. Zapraszamy do zwiedzania i wypożyczania.

Wystawa została sfinansowana ze środków będących w dyspozycji Pełnomocnika Burmistrza Morąga ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Galeria:

Dziękujemy redakcji Ostróda News za udostępnienie zdjęć