Wystawa „Literatura polska w przekładach na języki obce”

Od 6 do 18 marca 2014 roku w Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu można było obejrzeć wystawę pt. “Literatura polska w przekładach na języki obce”, przybliżającą działalność Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego © Poland. Program wspiera finansowo obecność literatury polskiej za granicą, zachęca wydawców zagranicznych do wydawania polskich książek, stanowi integralną część strategii promocji polskiej książki realizowanej przez Instytut Książki.

Do autorów najczęściej tłumaczonych należeli oczywiście klasycy tacy jak Czesław Miłosz, Ryszard Kapuściński, Zbigniew Herbert czy Witold Gombrowicz oraz najchętniej czytani w Polsce współcześni pisarze: Olga Tokarczuk i Andrzej Stasiuk. Nie brakowało jednak przekładów książek najnowszych, o jakich polscy czytelnicy ciągle dyskutują i o jakie się spierają (Michał Witkowski, Joanna Bator, Sylwia Chutnik, Dorota Masłowska). Dodatkowym elementem wystawy była kolekcja książek.