Morąg w styczniu 1945 r.

12 grudnia 2013 r. w Ratuszowych Piwnicach odbył się wykład pt.: “Morąg w styczniu 1945 r.”, który poprowadził Andrzej Kozicz, morąski pasjonat historii. Jego konikiem jest historia miasta i okolic u schyłku II W.Ś. Wiedza, którą się podzielił jest owocem długoletnich poszukiwań i badań zarówno opracowań, wspomnień fotografii jak i dokumentów archiwalnych ze szczególnym uwzględnieniem archiwów rosyjskich.

Mimo bardzo skromnej bazy źródłowej i ikonograficznej przedstawił nam wiele ciekawych rezultatów własnych dociekań i wniosków. Okres stycznia 1945 roku i zdobycia Morąga przez armię czerwoną pozostaje białą plamą historii naszego miasta dlatego też naprawdę było warto posłuchać prelekcji Pana Andrzeja, który jako jedyny, skutecznie się tym tematem zajmuje.