Wystawa plenerowa „Nieopowiedziane historie”

Plakat wystawy plenerowej "Nieopowiedziane historie", na plakacie zdjęcie w sepii starej chaty

Miejska biblioteka Publiczna w Morągu zachęcała do zwiedzania wystawy plenerowej pt. “Nieopowiedziane historie”, która znajdowała się na ulicy Ogrodowej i Mickiewicza przed Morąskim Domem Kultury. Była ona efektem projektu artystyczno-historycznego opowiadającego trudną historię mieszkańców gminy Morąg. Organizatorem wystawy oraz projektu była Fundacja Against, kuratorem i zarazem autorem była Maria Gąsecka, a partnerem Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu, która pomogła w rekrutacji uczestników.

Bohaterami projektu były dziś osoby starsze, które dzieliły się wspomnieniami swoimi, swoich bliskich i przyjaciół, z czasów dzieciństwa, z czasów wojny oraz powojennych. Opowiedziane historie rysowały historię ucieczki, utraty domu, przesiedlenia. Pokazywały trudną historię regionu, napływ polskiej ludności na skutek przesiedleń, mniejszości ukraińskiej z “Akcji Wisła” i mniejszości niemieckiej, która nie miała dokąd uciec.​

Losy mieszkańców Morąga to historia budowania nowego powojennego życia.

Na stronie https://www.youtube.com/@FundacjaAgainst można zobaczyć film z nagrań z bohaterami projektu „Nieopowiedziane historie”, a na stronie www.artistagainstabuse.org jest  publikowana aktualna lokalizacja wystawy.

Serdecznie dziękujemy za zwiedzanie!

Galeria: