Teatr przy stoliku

W naszej bibliotece odbył się minispektakl teatralny pt.: SERENADA POD BRAMĄ, scenariusz –Wiesława Szymańska.

”Wychowani na ulicy, w cieniu latarni, wśród muzycznej rynsztokracji spod znaku klucza francuskiego i wytrycha basowego, zakochani w piosence – Czarna Mańka, Ruda Felka, Felek Zdankiewicz, Złodziej, Zdradzona Hanka, Policjant z krawężnika czy Pucybut marzący o milionach i Inni… To obraz zaniedbanego podwórka, folkloru warszawskiego Powiśla, Pragi, Czrniakowa, słowem obrzeży eleganckiej stolicy między- i powojnia.” Tak celnie całe to towarzystwo szemrane określił bard miejskiego folkloru Stanisław Bielanek, niezrównany następca Stanisława Grzesiuka, który jak mało kto potrafił  uwiecznić w swych podwórkowych balladach wzloty i upadki tzw. marginesu społecznego – ich wielkie miłości, wielkie zbrodnie w afekcie, komiczne spotkania i romantyczne spacery.

Opisania tego niezwykłego wielkomiejskiego folkloru podjęli się m. innymi: Julian Tuwim, Marian Hemar, Ludwik Starski,  Stefan Wiechecki ”Wiech”, Stanisław Grzesiuk, Jerzy Jurandot, jak też anonimowi twórcy.

Wiesława Szymańska z dialogów, skeczów, monologów i piosenek z tamtych lat ułożyła opowieść o miłości w środowisku, które jak żadne inne umiało żyć i kochać ekstremalnie.

Czytali i śpiewali: Wiesława Szymańska i Marian Czarkowski aktorzy z Teatru im. St. Jaracza w Olsztynie. Serdecznie zapraszamy 20 września 2022 r. (wtorek) o godz. 16.00 do Sali wielofunkcyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu (parter).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.