Wyróżnienie dla Dyskusyjnego Klubu Książki

Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest w formie programu dotacyjnego dla wojewódzkich bibliotek publicznych. Jego strategicznymi celami są: promocja kultury literackiej i czytelnictwa, ożywienie i integracja środowisk skupionych wokół bibliotek publicznych, zachęcenie nowych użytkowników do korzystania z bibliotek publicznych oraz inspirowanie bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie. Celem programu jest również popularyzacja idei DKK w środowiskach do tej pory niezaangażowanych w ruch.

W województwie Warmińsko-Mazurskim funkcjonuje 119 klubów przy bibliotekach publicznych. Przy MBP w Morągu od kilku lat również działa DKK dla dorosłych.

W 2019 roku, klub liczy 29 członków, którzy spotykają się systematycznie dyskutując na temat literatury, przeczytanych książek, wydarzeń kulturalnych czy nagród literackich. Członkowie DKK spotkali się w tym roku 12 razy, dyskutując na temat wybranych i przeczytanych książek.

W ramach całorocznego konkursu na recenzję dla klubowiczów skupionych w DKK, w maju Instytut Książki przyznał wyróżnienie Pani Halinie Waszkiewicz z Morąga za analizę książki „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” Harukiego Murakamiego,

W tym roku zorganizowano też 3 spotkania autorskie. Z wielką przyjemnością gościliśmy: Joannę Bator, Piotra Górskiego, Joannę Liszowską i Roberta Kornackiego.

Morąski DKK wysoką frekwencję bez wątpienia zawdzięcza niezwykle charyzmatycznej Elżbiecie Duch, która jako liderka stoi na straży grupy. Jednak pełny sukces nie byłby możliwy bez uczestników tych zajęć literackich, którzy swoją wrażliwością, zaangażowaniem oraz erudycją sprawiają, że każde spotkanie jest niepowtarzalne i na długo zapada w pamięć.

Co więcej, podsumowanie rocznego planu działalności morąskiego klubu spotkało się z niezmiernie miłym akcentem, bowiem wśród 119 klubów zdobył on II MIEJSCE w ramach Grywalizacji DKK. Dla klubowiczów jest to ogromne wyróżnienie oraz niebywały powód do dumy.

Koordynatorem grupy jest Agnieszka Erwin.

Wszystkich, którzy lubią czytać i rozmawiać o książkach, poznawać nowych autorów i gatunki literackie zapraszamy na spotkania DKK dla dorosłych przy MBP w Morągu.