„Otwarte Drzwi Do Kultury” w morąskiej bibliotece

W środę 23 listopada 2016 r. w godz. 8.30 – 20.00 w Miejskiej  Bibliotece Publicznej w Morągu w ramach projektu „Otwarte Drzwi Do Kultury” odbyły się pokazy filmowe połączone z warsztatami, dla uczniów nauczycieli i lokalnej  społeczności. Dodatkową atrakcją była strefa wirtualnej rzeczywistości. Wszystkie atrakcje były darmowe.

Program imprezy:

RANEK godz.8.30/9.00

 1. PRZYGODA Z FILMEM – dla uczniów szkół podstawowych
 2. Warsztat z wykorzystaniem techniki gier i zabaw składający się z dwóch części:
 • Część wprowadzająca – czyli co to jest kultura? I co to znaczy, że jesteśmy kulturalni? Nawiązanie do wartości dobra i zła, bycia fair wobec innych (czas trwania: 15 minut)
 • Część adaptacyjna – krótki warsztat, którego celem było wprowadzenie dzieci w tematykę filmu i przygotowanie do spojrzenia na niego w inny sposób (czas trwania: 15 minut)
 1. Pokaz filmu animowanego wysokich walorach edukacyjnych i estetycznych – „Jak uratować mamę”
 2. Podsumowanie pokazu: rozmowa o obejrzanym filmie w nawiązaniu do warsztatów wprowadzających.

PRZEDPOŁUDNIE I WCZESNE POPOŁUDNIE godz.11.30 – 14.30

 1. WEHIKUŁ KULTURY → KIERUNEK KINO – pokaz filmu i interaktywny warsztat dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
 2. Warsztat składający się z dwóch części:
 • Część pierwsza – prezentacja zasobów legalnych źródeł kultury w Internecie oraz stron pomocnych w nauce, połączona z komentarzem metodyka. A także: zagadnienia zagrożeń i bezpieczeństwa w Internecie, zagadnienia prawa autorskiego w zakresie istotnym dla ucznia (w tym plagiat, dozwolony użytek, prawo cytatu i domena publiczna). Nawiązanie do podstawowych wartości etycznych, związanych z nowoczesnym uczestnictwem w kulturze w cyfrowej rzeczywistości: wspólnota twórców i odbiorców kultury, bycia fair wobec innych, omówienie kwestii zagrożeń wynikających z korzystania z nielegalnych treści w Internecie. (Czas trwania: około 40 minut)
 • Część druga – interaktywny warsztat dla uczniów z zakresu edukacji filmowej – realizacja lekcji/warsztatu przygotowującej do odbioru i analizy filmu, który będzie prezentowany. (Czas trwania: 15 minut)
 1. Pokaz filmu„Imagine”.
 2. Dyskusja – podsumowanie pokazu w formie dyskusji na temat filmu pod kątem roli artysty, jego twórczości i praw oraz wspólnoty twórców i odbiorców kultury.
 3. Przedstawienie zasad filmowego konkursu dla młodzieży– wszyscy uczniowie obecni na pokazie, mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie na filmiki zrealizowane telefonem komórkowym dotyczące motywów z filmów, książek i muzyki.

POPOŁUDNIE godz.15.00 – 17.00

III. SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI potwierdzone certyfikatem

Zagadnienia omawiane podczas szkolenia:

 1. Zasoby dydaktyczne dostępne w Internecie i ich możliwości ich wykorzystania.
 2. Zagadnienia prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej w zakresie istotnym w dydaktyce.
 3. Zagrożenia i bezpieczeństwo w Internecie.
 4. Omówienie scenariuszy lekcji z opracowaną podstawą programową.

PÓŹNE POPOŁUDNIE godz.17.30 – 19.45

 1. BĄDŹMY WSZYSCY W KULTURZE → KINO DLA WSZYSTKICH – wielopokoleniowe spotkanie z kulturą – warsztat i pokaz filmu dla mieszkańców:
 2. Wstęp – prezentacja audiowizualna pokazująca możliwości uczestnictwa w kulturze, wypowiedzi twórców, wydarzenia kulturalne, bogactwo bezpłatnych zasobów kultury z legalnych źródeł w Internecie.
 3. Pokaz filmu fabularnego pt. „Planeta Singli”. Pokaz był poprzedzony wprowadzeniem umożliwiającym widzom spektakularny odbiór filmu
 4. Podsumowanie pokazu w formie dyskusji, połączone z komentarzem do filmu i konkursem przeprowadzonym wśród widzów.

Wirtualna rzeczywistość

Jeśli nudzi wam się “świat doczesny” i chcielibyście rozerwać się w zupełnie innej rzeczywistości, oto gadżet dla was. To już nie jest stworzony na potrzeby filmów science-fiction prototyp, a gotowe do użytku narzędzie. Gogle wirtualnej rzeczywistości, dzięki którym można się zanurzyć w głębinach oceanu, stanąć na szczycie wieży Eiffel’a, podziwiać niesamowite widoki Las Vegas nocą z góry czy poszybować między planetami Układu Słonecznego. Dosłownie.

Soczewki zastosowane w hełmie odpowiednio przetwarzają obraz aby dać nam pełnię wrażeń podczas korzystania z 360-stopniowego wirtualnego świata.

Kino? Projektor? Gear VR to coś o wiele więcej niż największe wyświetlacze. To 360-stopniowy obraz, którego operatorami jesteśmy my, a konkretnie nasza głowa i jej ruchy. Swoją pierwszą przygodę z rozszerzoną rzeczywistością należy rozpocząć na siedząco. Nigdy nie wiadomo jak nasz błędnik zareaguje na taki szok. Niestety, osoby noszące okulary korekcyjne muszą je zdjąć – nie mieszczą się one do gogli.

Dzięki goglom znajdziecie się również w środku lasu w towarzystwie dinozaura, przepłyniecie się wodami oceanów w towarzystwie różnych morskich stworzeń, obejrzycie film w aplikacji Cinema, poznacie ciekawostki Układu Słonecznego szybując kolejno pomiędzy wszystkimi planetami i księżycami i wiele, wiele innych…

Rozrywka przewidziana dla osób powyżej 13 lat.

 

Dziękujemy za przybycie!

Galeria: