Wystawa “Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”

Od 10 marca w Wypożyczalni dla Dorosłych prezentowana była wystawa plakatów międzynarodowego konkursu pt.: „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz”. Pod tym samym tytułem Krakowska Fundacja GDZIE przeprowadziła projekt. Działania, które organizatorzy przedsięwzięli, takie jak konkursy, turniej, koncerty, konferencje w Sejmie i Belwederze, przyczyniły się do tego, że Rotmistrz Witold Pilecki zajmuje obecnie poczesne miejsce w Panteonie Największych Polaków. Na międzynarodowy konkurs, w wyniku którego powstała obecna wystawa, wpłynęło ponad 150 plakatów z Polski, Kanady, Ekwadoru, Ukrainy, Niemiec i Japonii.

Wystawa zwycięskich prac, zanim trafiła do morąskiej biblioteki, pokazywana była m.in. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie, w Sejmie RP, w Muzeum Narodowym Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.

Pierwsze osoby zwiedzające wystawę otrzymały książkę „Raport Witolda”, wydaną pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Autorem tych wstrząsających zapisków z obozu koncentracyjnego jest sam Rotmistrz Pilecki, który z własnej woli trafił do obozu zagłady KL Auschwitz.

Plakaty można było podziwiać do 30 marca 2018 w godzinach otwarcia działu.