Tajemnice Cyberświata – Edycja III – praktyczne warsztaty dla dzieci i młodzieży

Plakat informacyjny w jasnej, biało-fioletowo-różowej kolorystyce o tematyce technologicznej, zatytułowany „TAJEMNICE CYBERŚWIATA EDYCJA III”. Przedstawia harmonogram praktycznych warsztatów dla dzieci i młodzieży w wieku 9–18 lat, zaplanowanych na dni od 10 do 13 sierpnia 2026 roku. Treść podzielona jest na cztery bloki tematyczne z ikonami ilustrującymi m.in. smartfon z klapą filmową, laptopa, drukarkę 3D oraz gadżety z nadrukami. W prawym górnym rogu widnieje grafika zamaskowanego hakera w kapturze, a na samym dole umieszczono pasek z logotypami organizatorów i partnerów, w tym Fundacji Orange oraz Canva Education.

Już po raz trzeci Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu – Dział dla Młodzieży NASTKA zaprasza dzieci i młodzież w wieku 9–18 lat na wakacyjny cykl warsztatów „Tajemnice Cyberświata – Edycja III”. W dniach 10–13 sierpnia 2026 roku uczestnicy poznają nowoczesne technologie, sztuczną inteligencję, projektowanie 3D oraz tworzenie własnych aplikacji i materiałów multimedialnych.

Warsztaty realizowane są w ramach programu Inicjatywy Młodzieżowe Pracowni Orange. Pomysłodawcą i autorem projektu jest Bartosz, który przygotował trzecią edycję cyklu odpowiadającą na rosnące zainteresowanie młodzieży sztuczną inteligencją, projektowaniem cyfrowym oraz nowoczesnymi technologiami. Projekt rozwija kompetencje przyszłości, pokazując, że nowe technologie mogą służyć nie tylko rozrywce, ale również nauce, kreatywności i świadomemu tworzeniu własnych projektów.

Podczas warsztatów uczestnicy będą pracować z profesjonalnymi narzędziami wykorzystywanymi przez grafików, twórców internetowych i projektantów. Nauczą się wykorzystywać sztuczną inteligencję w praktyce, projektować modele 3D, tworzyć aplikacje internetowe oraz przygotowywać materiały wideo i animacje. Wszystkie zajęcia mają charakter praktyczny – każdy uczestnik zakończy warsztaty z własnymi projektami.

10 sierpnia (poniedziałek)

Od ekranu do przedmiotu – zaprojektuj i wydrukuj w 3D z AI

Pierwszego dnia uczestnicy poznają możliwości programu Canva i nauczą się tworzyć krótkie animacje, filmy oraz reelsy do mediów społecznościowych. Dowiedzą się, jak pracować z obrazem, tekstem, muzyką i efektami, a następnie przygotują własne materiały wideo, które zostaną wspólnie omówione na zakończenie zajęć.

11 sierpnia (wtorek)

Zbuduj swoją aplikację w 2 godziny!

Drugiego dnia młodzież przekona się, że stworzenie własnej aplikacji internetowej nie wymaga znajomości programowania. Korzystając z nowoczesnych narzędzi oraz sztucznej inteligencji uczestnicy zaprojektują i uruchomią własną aplikację webową, którą opublikują w internecie. Będzie to doskonała okazja do poznania podstaw projektowania aplikacji i pracy metodą „no-code”.

12 sierpnia (środa)

Filmowe laboratorium – animacje i wideo

Trzeciego dnia uczestnicy poznają program Tinkercad, w którym zaprojektują własne modele 3D. Następnie przejdą przez cały proces przygotowania modelu do druku i zobaczą, jak cyfrowy projekt zamienia się w rzeczywisty przedmiot wykonany na drukarce 3D. Każdy zabierze swój wydruk do domu.

13 sierpnia (czwartek)

Canva AI – sztuka promptowania i tworzenia z AI

Ostatni dzień poświęcony będzie wykorzystaniu sztucznej inteligencji do tworzenia grafik i projektów. Uczestnicy nauczą się pisać skuteczne prompty, poznają możliwości narzędzi AI oraz przygotują własny projekt graficzny. Efektem warsztatów będzie personalizowany gadżet wykonany metodą sublimacji – kubek lub torba z autorskim nadrukiem stworzonym z wykorzystaniem AI.

Jeden zapis obejmuje cały cykl

Warsztaty tworzą spójny, czterodniowy program, dlatego obowiązuje jeden zapis na cały cykl zajęć, który odbędzie się w dniach 10–13 sierpnia. Udział w pojedynczych warsztatach nie jest możliwy.

Zajęcia prowadzone będą od podstaw, dlatego uczestnicy nie muszą posiadać wcześniejszego doświadczenia w projektowaniu graficznym, tworzeniu filmów, druku 3D, sztucznej inteligencji ani programowaniu. Wszystkie zagadnienia zostaną przedstawione w praktyczny i przystępny sposób, a każdy uczestnik będzie pracował na nowoczesnym sprzęcie dostępnym w Pracowni Orange. Po zakończeniu cyklu każdy wyjdzie z własnymi projektami – filmami, aplikacją internetową, wydrukiem 3D oraz personalizowanym gadżetem wykonanym metodą sublimacji.

Dodatkowa atrakcja – konkurs

Projekt zakończy konkurs poświęcony sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwu, skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie autorskiego projektu w wybranej formie – może to być prezentacja, film, plakat, animacja, strona internetowa lub gra edukacyjna. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

Zapisy

📅 Zapisy rozpoczną się 3 sierpnia 2026 r. o godz. 10.00.

Zapisać można się:

Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych pasjonatów nowych technologii do udziału w trzeciej edycji „Tajemnic Cyberświata”. To doskonała okazja, by twórczo wykorzystać sztuczną inteligencję, zdobyć praktyczne umiejętności i przekonać się, że nowoczesne technologie mogą stać się narzędziem do realizacji własnych pomysłów.

Załączniki