Z historii morąskiej architektury – wystawa plenerowa

Grafika reklamująca wystawę Z historii morąskiej architektury, kolaż 10 starych pocztówek

Na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 1 czyli na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i 11 Listopada zawisła wyjątkowa wystawa plenerowa – zaproszenie do zatrzymania się, spojrzenia w przeszłość i odkrycia na nowo znajomych miejsc. To zbiór starych pocztówek przedstawiających Morąg takim, jakim był dziesiątki lat temu – czasem w powojennej odsłonie, a czasem jeszcze przedwojennej, uchwycony okiem nieznanych fotografów.

Reprodukcje pochodzą z prywatnej kolekcji Adama Rodziewicza – morążanina i pasjonata historii lokalnej, który przez lata z pietyzmem gromadził pocztówki z widokami naszego miasta. Dzięki jego zaangażowaniu możemy dziś zobaczyć Morąg takim, jakim widzieli go nasi dziadkowie i pradziadkowie – z uliczkami, budynkami i skwerami, które wciąż trwają albo już dawno zniknęły z miejskiego krajobrazu.

Każdej pocztówce towarzyszy krótki opis miejsca, w którym wykonano zdjęcie. To wystawa, która nie opowiada o mieście z podręcznika – ale o mieście, które się pamięta.

Wystawa powstała w ramach Programu Partnerstwo dla Książki, a jej organizację wsparła Szkoła Podstawowa nr 1 w Morągu, udostępniając przestrzeń na swoim ogrodzeniu.

Wystawę można oglądać do końca października 2025 roku.
Zapraszamy – to okazja, by powspominać, zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na Morąg z innej perspektywy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.