Konkurs wiedzy o konstytucji i zasadach demokracji – relacja z wydarzenia

Plakat informacyjny relacji z konkursu wiedzy o konstytucji i zasadach demokracji. Na górze widnieją nazwy organizatorów: Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Morągu oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. K. I. Gałczyńskiego w Morągu. W centralnej części znajduje się duży czerwony napis informujący o konkursie. Na dole podana jest data wydarzenia: 11 kwietnia 2025 roku, oraz miejsce – Biblioteka, Sala Wielofunkcyjna. Po prawej stronie widoczny jest kontur mapy Polski w barwach narodowych: białej i czerwonej. W dolnej części znajdują się logotypy trzech organizacji.

11 kwietnia 2025 r. o godzinie 9:00 w Sali Wielofunkcyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu odbyła się III edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Konstytucji i Zasadach Demokracji. Wydarzenie było skierowane do uczniów klas VIII szkół podstawowych.

Celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotu Wiedza o społeczeństwie, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, popularyzacja wiedzy o funkcjonowaniu demokracji w Polsce oraz promowanie Konstytucji jako ustawy zasadniczej.

Do tegorocznej edycji zgłosiły się wszystkie szkoły z terenu gminy Morąg, a także Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Jurkach. Łącznie w konkursie wzięło udział 24 uczestników – po trzech reprezentantów z każdej szkoły.

Uczniowie musieli zmierzyć się z testem wiedzy, który sprawdzał ich znajomość Konstytucji RP, zasad funkcjonowania demokracji oraz roli obywatela w państwie. Podczas sprawdzania testów przez komisję konkursową uczestnicy mieli okazję spotkać się i porozmawiać z posłanką na Sejm RP – Katarzyną Królak. Rozmowa dotyczyła m.in. znaczenia Konstytucji, praw obywatelskich oraz możliwości zaangażowania się młodzieży w życie publiczne.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególne wyrazy uznania kierujemy do laureatów tegorocznej edycji konkursu. Dziękujemy także nauczycielom oraz osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia.