Noc bibliotek z mitologią – relacja

Plakat z okazji Nocy Bibliotek w Morągu 11.10.2024 przedstawia grafiki z motywami mitologicznymi, napis "Noc Bibliotek z Mitologią", napis "Relacja" oraz logotypy partnerów wydarzenia.

Za nami kolejna, pełna emocji i niezapomnianych wrażeń Noc Bibliotek! Tegoroczna edycja była wyjątkowa – świętowaliśmy 10-lecie ogólnopolskiej akcji, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu obchodziliśmy to wydarzenie już po raz siódmy. Co roku bawimy się w innym klimacie, a tym razem to Wy, nasi czytelnicy, zaproponowaliście temat. Wspólnie postanowiliśmy, że tegorocznym motywem przewodnim będzie mitologia – i to nie tylko grecka! Przygotowaliśmy aż 35 atrakcji inspirowanych mitologią grecką, rzymską, egipską, słowiańską i nordycką, by każdy mógł odkryć coś fascynującego.

Naszą bibliotekę na tę noc zamieniliśmy w prawdziwe królestwo mitologicznych światów. Każdy dział zyskał nową tożsamość: Dział dla Młodzieży zmienił się w Olimp, Dział dla Dorosłych stał się Chatką Baby Jagi, piwnica zamieniła się w podziemną krainę Duat, a w innych częściach biblioteki można było odwiedzić Asgard, Atlantydę, Obóz Herosów Percy’ego Jacksona oraz Sklepik u Bachusa.

O 17:00 otworzyliśmy drzwi do tej niezwykłej krainy. Już od pierwszych chwil, uczestnicy wkroczyli w wir mitologicznych przygód i atrakcji. Dział Młodzieżowy NASTKA oszołomił wszystkich swoją złocistą scenerią, pełną chmur i Zeusowych piorunów – w końcu to Olimp! Na start przygotowaliśmy quiz z nagrodami, ufundowanymi przez BNP Paribas i Fundację Orange. Ale to dopiero początek! Goście mogli spróbować swoich sił w wyścigu robosyzyfów, które musiały toczyć kamienie, eksplorować wirtualne światy w goglach 3D, grać w planszówki oraz tworzyć zakładki i breloczki, zaplatając Nić Ariadny.

Dział dla Dorosłych tego wieczoru zamienił się w tajemniczy, słowiański świat pełen mrocznych zagadek. Pachniało tam lasem, a między regałami czaiła się Baba Jaga. Uczestnicy musieli rozwiązać liczne łamigłówki, by wydostać się z Escape-roomu, a spotkanie z Topielicą okazało się niezapomnianą przygodą. Szeptucha Anna Brędowska, specjalistka w tej dziedzinie, oferowała możliwość wykonania Motanki – słowiańskiej laleczki, której po odpowiednich „obrzędach” można było przypisać dawne wierzenia. Dla miłośników ziół Magdalena Mudry, zielarka i fitoterapeutka, serwowała aromatyczne herbaty ziołowe, dzieląc się swoimi tajemnicami na temat ich leczniczych właściwości. W tym słowiańskim klimacie nie mogło zabraknąć swojskiego stołu, który stanął dzięki Restauracji Ostoja, a zapełnił się przysmakami za sprową Restauracji Plaża i Cateringowi Dietetycznemu Czas na Pudełko. Dla osób, które chciały zanurzyć się głębiej w słowiańską mitologię, przygotowaliśmy quiz z wiedzy na ten temat, a każdy chętny mógł wykonać tradycyjny kupalnockowy wianek.

W Dziale Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów odbywały się warsztaty z tworzenia komiksów i malowania figurek z Thorem w tle, które poprowadził Adam Pyjor. To była świetna okazja, by wykazać się kreatywnością i spróbować swoich sił w sztuce komiksowej.

Dział dla Dzieci przeniósł naszych najmłodszych uczestników do podwodnego królestwa Posejdona. Niezastąpiona Małgorzata Kadylak z Atomic Kids poprowadziła Bąbelkowe Wariacje Posejdona, czyli fantastyczne eksperymenty między innymi z suchym lodem, które zachwyciły dzieci i dorosłych. Na stanowisku Montowni maluchy mogły stworzyć własnego, uroczego Krakena z papierowego kubeczka. Była też dawka wiedzy, która przydała się w quizie z mitologii greckiej, a na cześć Dionizosa najmłodsi mogli pomalować sobie twarz lub zrobić brokatowy tatuaż, dzięki pracy wspaniałych wolontariuszek. Na zakończenie wszyscy uczestnicy, którzy odważyli się przyjść na imprezę w przebraniu wzięli udział w konkursie na Króla i Królową balu, których ostatecznie wybrano aż 10.

W Sali Wielofunkcyjnej, która zamieniła się w Obóz Herosów, można było sprawdzić się w różnych mitologicznych konkurencjach. Uczestnicy rzucali dyskiem jak Herkules, strzelali z łuku w piętę Achillesa, przyprawiali oko Cyklopowi, odkrywali tajemnice Puszki Pandory, wiązali Węzeł Gordyjski i ciskali Zeusowymi piorunami. Wszystko to nadzorowali niezastąpieni harcerze z Hufca ZHP Morąg. Emocje uczestników utrwalaliśmy w fotobudce 360, gdzie każdy mógł zatrzymać swoje wspomnienia z tego magicznego wieczoru. Cenne nagrody ufundowane przez Bank BNP Paribas i Fundacja Orange można było zdobyć w Quizie z wiedzy ogólnej o mitologii, który przeprowadziliśmy na aplikacji Kahoot!

Na koniec imprezy pojawił się… Hermes! Iluzjonista Rafał Kotlewski, wcielając się w tego greckiego posłańca bogów, zaskoczył wszystkich pokazem prawdziwej magii. Jego występ został ufundowany przez firmę Kaczkan, a zachwyceni uczestnicy długo jeszcze wspominali iluzjonistyczne sztuczki.

Nie zabrakło też atrakcji w bibliotecznej piwnicy, która na tę noc zamieniła się w podziemną krainę Duat. Tam, w atmosferze wyciszenia, można było posłuchać mitów czytanych na głos przez członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki. Aby przekonać Ozyrysa o „lekkim sercu”, uczestnicy malowali kamienie, które dostarczyła firma Skład Kamienia Dekoracyjnego Andrzeja Farysa, a całą produkcję nadzorowały wolontariuszki.

W holu biblioteki można było zrobić sobie zdjęcie na fotościance z Centaurem i Satyrem, a dla tych, którzy szukali dodatkowych wyzwań, przygotowaliśmy grę terenową. Uczestnicy musieli znaleźć pięć punktów rozmieszczonych po całej bibliotece i zebrać pieczątki, które po skompletowaniu tworzyły pamiątkowy obrazek.

Na koniec warto wspomnieć o niezwykle popularnych zdrapkach! Uczestnicy mogli je zdobywać przy większości stanowisk i wymieniać w Sklepiku „U Bachusa” na nagrody oraz słodycze, ufundowane przez Społem PSS Morąg. Wielką atrakcją były też nagrody wydrukowane na drukarce 3D w Pracowni Orange, która znajduje się w naszej bibliotece..

To był niezapomniany wieczór pełen zabawy, wiedzy i niespodzianek, który długo pozostanie w pamięci uczestników. Dziękujemy wszystkim sponsorom, wolontariuszom i naszym niestrudzonym bibliotekarzom, którzy sprawili, że Noc Bibliotek 2024 była tak wyjątkowa. Już teraz zapraszamy Was na kolejną edycję!

Pełna fotorelacja na naszym profilu na Facebooku

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury