Hobby Małgosi – wystawa haftu Małgosi Zmaczyńskiej

Plakat wystawy haftu krzyżykowego pt. Hobby Małgosi, na plakacie po środku w 5 witrażach prace autorki, po lewej jej zdjęcie, na dole tytuł napisany czcionką imitującą haft

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu ma przyjemność zaprosić do Galerii Lokalnych Twórców, znajdującej się w Wypożyczalni dla Dorosłych na pierwszą w 2024 roku wystawę pt. „Hobby Małgosi” autorstwa Małgorzaty Zmaczyńskiej.

Główną techniką prezentowanych prac jest haft krzyżykowy. Pani Małgosia nie pamięta kiedy pojawiło się u niej zamiłowanie tą formą wyszywania, jednak już jako dziewczynka obserwowała jak robi to jej mama i to ona pomogła stawiać jej pierwsze kroki w tym świecie. Mama nauczyła ją robić na drutach, haftować, wyszywać obrusy, poduszki. Jednak to właśnie haft krzyżykowy znalazł szczególne miejsce w jej życiu i jest z nią aż do dziś.

Prace odróżniają się od innych prac wykonanych haftem krzyżykowym tym, że pani korzysta z tradycyjnych wzorów papierowych, świadomie nie korzystając z dostępnej technologii. Następnie wybrane wzory są modyfikowane i dobierane są do nich kolory według własnego uznania.

Autorce w tworzeniu, czerpaniu inspiracji bardzo pomaga uczestnictwo w grupie facebookowej, którą tworzą osoby zajmujące się również haftem krzyżykowym. Dzięki temu ma możliwość wymieniania się pomysłami, doświadczeniem oraz zaprezentowania swoich prac przed większym gronem, co daje duże wsparcie i motywację do dalszego działania.

Jak sama autorka wystawy mówi, najwięcej radości sprawiają jej prace związane z motywami niemowląt dla nowo narodzonych dzieci – „Jak tylko dowiaduję się, że wśród bliskich pojawi się niedługo bobas od razu biorę się za prezent dla świeżo upieczonych rodziców. Zresztą za każdym razem, gdy kończę wyszywać w mojej głowie już mam kolejny projekt- często powtarzam, że dzień bez zrobienia paru „krzyżyków” to dzień nieudany.

Autorka odpowiadając na pytanie dlaczego to robi, odpowiada tak – „Przede wszystkim dlatego, że sprawia mi to ogromną radość, szczególnie, gdy mogę tym obdarować bliskie mi osoby. Gdy chcę komuś sprawić prezent, taki prosto z serca, to myślę o tym, co kto lubi. Jeśli ktoś lubi koty- wyszywam coś z motywem kota, jeśli ktoś jest pasjonatem motocykli- będzie to motocykl: staram się dopasować obraz do tego jaki kto jest i co lubi. Ogromnie mnie cieszy, gdy potem idę do mieszkania znajomych czy rodziny i wiszą tam moje obrazy. Teraz często też myślę o tym, że te obrazy to będzie taka pamiątka po mnie, coś, co po mnie zostanie.”

Zapraszamy więc do zwiedzania tej niezwykłej wystawy pt. „Hobby Małgosi” w dniach 02.01.-31.01.2024 r. oraz do uczestnictwa w wernisażu w dniu 11.01.2024 r. o godz. 17.00, gdzie pani Małgosia przybliży nam tajniki swojej pasji. Serdecznie zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych!