“Piękno Ziemi Morąskiej w malarstwie Zofii Świat” – wystawa

Plakat promujący wystawę "Piękno Ziemi Morąskiej w malarstwie Zofii Świat"

W czwartek, 7 września o godz. 17:00 odbył się uroczysty wernisaż wystawy “Piękno Ziemi Morąskiej w malarstwie Zofii Świat”. Licznie zgromadzeni lokalni artyści, przyjaciele oraz rodzina artystki dziękowali jej za twórczość, inspirację oraz chęć pomocy innym w odnajdywaniu swojej pasji w malarstwie. Po oficjalnym wstępie goście gromadzili się wokół obrazów aby z bliska podziwiać prace pani Zofii zdobiące biblioteczną galerię. Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy za udział w wernisażu.

Autorką prac jest Zofia Świat, mieszkanka Morąga, absolwentka ART w Olsztynie. Malarstwem interesuje się od dziecka, jednak dopiero po przejściu na emeryturę mogła zacząć robić to co lubi i spełnić swoje marzenie. Przez dwa lata doskonaliła techniki malarskie, pod kierunkiem artysty plastyka, prof. Tadeusza Brzeskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Od 2007 roku w Galerii Ratuszowej w Morągu organizuje wystawy i prowadzi zajęcia plastyczne przy UTW.  Jest laureatką plebiscytu ,, W kręgu osobowości ” – morążanka roku 2007 w kategorii artysta. Zdobywczyni kilku nagród, wyróżnień w powiatowych,  wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach oraz przeglądach plastyki nieprofesjonalnej. Otrzymała liczne podziękowania i dyplomy za pracę na rzecz kultury. Brała udział w plenerach, wystawach zbiorowych, indywidualnych na terenie kraju i za granicą. Ma w swoim dorobku około 1100 prac, które znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Tworzy w różnych technikach: akwarela, akryl, olej, tusz, techniki mieszane i własne. Ulubione tematy to abstrakcja, sztuka poszukiwania, portrety, pejzaże, martwa natura.

Od 2016 roku jest aktywnym członkiem Klubu Plastyka Amatora w Ostródzie, a w swoich pracach lubi uwieczniać to czego ludzie nie widzą. Jej motto – pasja i ruch, to  lek na pogodną jesień życia.

Na wystawie można oglądać prace od samych początków malarstwa, po prace prezentowane po raz pierwszy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.