“Perspective” – wystawa malarstwa Magdaleny Dudzik

plakat promujący wystawę Perspective Magdaleny Dudzik

Wystawa przedłużona do 31 lipca 2023!

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu ma przyjemność zaprosić do Galerii Lokalnych Twórców, znajdującej się w Wypożyczalni dla Dorosłych na wystawę malarską pt. „Perspective”. Autorką prac jest Magdalena Dudzik prezeska Związku Plastyków Warmii i Mazur, która fotografuje, maluje, rysuje oraz tworzy formy ceramiczne. Prowadzi nowatorskie zajęcia „Malarskie Piątki” i jest organizatorką plenerów, kuratorką wystaw, animatorką kulturalną.

Magdalena Dudzik urodziła się na Warmii, lubi malować pejzaże i zachody słońca. Tematy, które podejmuje sięgają od portretu przez detal architektoniczny, po abstrakcję. W maju tego roku brała udział w dużym artystycznym projekcie ” Drużyna Kopernika”, gdzie słońce było jedną z planet na obrazie.

Nowym doświadczeniem, a zarazem wyzwaniem była dla artystki praca w osobami osadzonymi w Areszcie Śledczym w Olsztynie, ponieważ każda forma i próba przekazywania ludziom miłości do sztuki jest wyzwaniem. Jeden obraz stworzony przez trzy osoby. Umiejętność współpracy przy jednym płótnie. Szukanie formy plastycznej, rozmowy na temat tego co ma powstać na obrazie. Sztuka w areszcie pokazuje, że jako ludzie jesteśmy w jednej drużynie. To co nam się w życiu przydarzyło, jaką drogą szliśmy spowodowało, że jesteśmy tu i teraz.

Osoby te stworzyły pracę malarską w ramach programu readaptacji społecznej, a praca nad tym dziełem była bardzo wartościowym konceptualnym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Obraz, który powstał stał się inspiracją do powstania dyptyku. Wolność planet na obrazie, które swoją ciepłą barwą przyciągają wzrok widza. Dlatego w artystycznym przekazie Magdaleny Dudzik widać, że obrazy mają wspólny artystyczny mianownik, mogą to być linie zbiegu w przyrodzie, albo jak w tym przypadku, układ planet.

“Perspective” to wystawa z przesłaniem. Zawsze jest jakieś spojrzenie z innej strony. Czasem trzeba zrobić krok do przodu, żeby spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Zapraszamy do poznania spojrzenia na świat z innej strony pani Magdaleny Dudzik i oglądania 19 jej niezwykłych obrazów. Wystawę można zwiedzać w dniach 01–30.06.2023 r. w godzinach otwarcia działu. Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 21.06.2023 r.