Spotkanie autorskie z pisarką Ewą Cielesz

Plakat spotkania autorskiego z Ewą Cielesz, na górze niebieski bratek, na środku szkic domu, po prawej zdjęcie autorki

W dniu 09 maja 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu odbyło się spotkanie z polską pisarką Ewą Cielesz. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2023” dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

Ewa Cielesz pisze opowiadania, powieści, wiersze dla dzieci i dorosłych, jest również reżyserką oraz instruktorką teatralną. Na tym polu osiąga wiele sukcesów m.in. wraz ze swoim zespołem zdobyła Grand Prix (2010 i 2011) Małych Form za sztuki, których scenariusze były jej autorstwa. Autorka m.in. zbioru opowiadań „Co za gwiazdami”, powieści „Niskie drzewa”, „Wiedźmy”, „Tango”, „Słońce umiera i tańczy”, „Szepty stepowe” oraz trylogii „Córka cieni” (Siedem szmacianych dat, Obce matki, Burza przed ciszą),  „Pochyłe niebo” (Ćma, Pajęczyna, Ważka), „Zakryte lustra” (Sny i przebudzenia, Wianki i wiano).

W trakcie spotkania pani Ewa zdradziła nam kulisy swojego warsztatu pisarskiego. Bardzo interesująco opowiadała o tematyce napisanych powieści i historiach głównych bohaterów. Dowiedzieliśmy się  co jest prawdą, a co fikcją literacką.

Nie zabrakło łez wzruszenia, które wywołał temat toksycznej miłości i relacji międzyludzkiej. Autorka opowiedziała nam o swoich przeżyciach i przemyśleniach związku z tym tematem oraz dała nam kilka wskazówek jak możemy takim osobom pomóc i je rozpoznać.

Miłym akcentem spotkania była prezentacja krótkiego utworu pani Ewy, który wywołał uśmiech u zgromadzonych gości. Uczestnicy spotkania usłyszeli również wiele anegdot z życia pisarki i ciekawostek dotyczących jej drugiej pasji, którą jest teatr oraz związana z tym reżyseria. Poznaliśmy też jakie są najbliższe plany na kolejną powieść.

Pisarka zdradziła nam również, że w młodości kilka lat mieszkała w okolicach Morąga więc ma sentyment do naszej miejscowości, co również wywołało radość u zgromadzonych gości.

Podczas spotkania, jak i po jego zakończeniu nie zabrakło wielu pytań od uczestników, na które pani Cielesz odpowiadała chętnie i bardzo dokładnie.

Spotkanie odbyło się w wesołej i sympatycznej atmosferze, pozostawiło miłe wspomnienia oraz szeroki uśmiech na twarzy.