Wystawa otwieraczy do piwa

Plakat wystawy otwieraczy do piwa, po prawej otwieracz z drewnianą rączką i 2 kapsle, po lewej neonowy tytuł, wszystko na czarnym tle

Zmiana ekspozycji czasowej w Morąskiej Izbie Pamięci Historycznej w Piwnicach Ratuszowych. Obecnie prezentowana jest kolekcja otwieraczy do piwa, które pochodzą ze zbiorów Grzegorza Sobolewskiego. W gablotach muzeum można podziwiać ok. 500 okazów w różnych kształtach, zdobieniach i z dodatkowymi funkcjami. Są w kształcie kluczy, kielni, koguta, pilota do telewizora lub nawet muszli klozetowej. Jest też cała kolekcja otwieraczy w kształcie dzwonków. Są takie zdobione rogami zwierzęcymi, z wizerunkami postaci historycznych, ręcznie kute, ręcznie malowane. Najstarszym otwieraczem w kolekcji jest wojskowy otwieracz z 1942 roku. Egzemplarze pochodzą z różnych zakątków świata, z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Cypru, Włoch, Egiptu. Cała kolekcja liczy ok. 3 tyś. egzemplarzy i zasługuje w domu pana Grzegorza na osobne pomieszczenie. Pasja zbierania otwieraczy zaczęła się od prezentu od syna. Było to nietypowy, duży, drewniany otwieracz. Kolekcja szybko zaczęła się poszerzać dzięki rodzinie i znajomym, ale również dzięki jego podróżom po Polsce i świecie.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca lipca 2023 roku. Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 14 stycznia o godz. 13:00. Zapraszamy Ratuszowe Piwnice, pl. Jana Pawła II 1.