Magia Biblioteki: Noc Bibliotek z Alicją!

Plakat Magia biblioteki: Noc Bibliotek z Alicją

Za oknem nastała prawdziwa polska jesień, a to oznacza jedno… Nadeszła pora na najważniejszą noc w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu! Po raz kolejny nasza instytucja dołączyła do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, otwierając swoje drzwi w sobotni wieczór, 1 października 2022 r.

Jak podczas każdej edycji, i tym razem zespół morąskiej biblioteki stanął na wysokości zadania – otworzyliśmy i zaaranżowaliśmy na nowo wszystkie działy oraz… piwnicę. Uczestnicy przez 4 godziny intensywnej zabawy mogli zaglądać do poszczególnych zakamarków biblioteki i brać udział w skrupulatnie zaplanowanych magicznych atrakcjach. 

W tym roku Noc Bibliotek realizowaliśmy w ramach projektu „Zrób to z… Biblioteką!”, a cała impreza odbywała się pod hasłem „Magia biblioteki: Noc Bibliotek z Alicją!”. Wybraliśmy słynną powieść Lewisa Carrolla, ponieważ kraina, do której trafia jego bohaterka idealnie odzwierciedla to, co dzieje się w murach biblioteki w tę jedną magiczną noc w roku. Już od wakacji planowaliśmy szereg atrakcji, które jak najlepiej wpisywałyby się w historię małej Alicji. Wymyślaliśmy, planowaliśmy, skreślaliśmy i, żeby nie było nudno, wymyślaliśmy na nowo. Razem udało nam się zapewnić aż 25 różnych atrakcji rozmieszczonych w całej bibliotece.

Tegoroczna tematyka akcji łączyła ze sobą stylistykę znaną z przepięknych książkowych ilustracji autorstwa Johna Thenniela, kultowej animacji wytwórni Walta Disneya z 1951 roku oraz kręconych z rozmachem hitów filmowych Tima Burtona. W trakcie promocji wydarzenia zachęcaliśmy więc uczestników do przyjścia w przebraniu, nawiązującym do przygód Alicji, aby jeszcze bardziej poczuć klimat wydarzenia. Oczywiście temat przebrania nie był obowiązkowy, więc jeden z naszych małych gości przyszedł w stroju Batmana – nie oszukujmy się, każda okazja jest dobra, aby przebrać się w kostium Batmana 🙂

W trakcie imprezy uczestnicy, tradycyjnie już, mogli wziąć udział w Grywalizacji, czyli wyzwaniu polegającym na zbieraniu naklejek za udział w wybranych rozrywkach. Na osoby, które najszybciej zebrały wszystkie naklejki, czekały nie lada nagrody.

Drzwi otworzyły się o godzinie 18:00 i rozpoczęliśmy imprezę – już po kilkunastu minutach mieliśmy rozdane prawie wszystkie karty do grywalizacji, a było ich aż 250! Wydarzenie otworzyło niesamowite widowisko przygotowane przez iluzjonistę Łukasza Ogonowskiego. Widzowie doświadczyli prawdziwej magii i wzięli udział w pokazie iście widowiskowych sztuczek. Wyrazów zachwytu nie było końca, a to był dopiero początek imprezy… Po pokazie uczestnicy ruszyli w głąb biblioteki w poszukiwaniu zapowiedzianych atrakcji, znajdujących się na piętrze, na parterze oraz w piwnicy budynku.  Zaczęło się istne szaleństwo!

Dla najmłodszych (ale i najbardziej wymagających) gości Oddział dla Dzieci w tym roku przygotował takie atrakcje jak: giga (czyli dwumetrowa) kolorowanka z białymi różami, które Królowa Kier kazała przemalować na czerwono, piniata – ale nie byle jaka, bo w kształcie kota z Cheshire – oraz tematyczne malowanie twarzy. Jednak największą gwiazdą była pani Małgorzata Kadylak z firmy Atomic Kids i przygotowane przez nią atrakcje.

Znajomość z panią Małgosią rozpoczęła się w 2019 roku, kiedy podczas Nocy Bibliotek z Czytosławem, razem z mężem po raz pierwszy zaprezentowali swoje możliwości i pomysły naszym czytelnikom. Od tamtej pory nie wyobrażamy sobie takich wydarzeń bez udziału Atomic Kids. W tym roku pani Małgosia zapewniła dzieciom Kącik Małego Plastyka, w którym tworzono wyjątkowe i oryginalne kapelusiki, a także pokaz chemiczny z tworzenia eliksirów zmniejszających i zwiększających, które powstały z pomocą wylosowanych z tłumu rąk uczestników.

W trakcie imprezy dzieci mogły również sprawdzić się w Quizie Balonowym ze znajomości animowanych przygód Alicji w Krainie Czarów. Na zwycięzców czekały oczywiście atrakcyjne nagrody. Na koniec, w ramach odpoczynku odbył się pokaz tej kultowej już bajki.

W tym samym czasie w Sali Wielofunkcyjnej działy się inne zwariowane rzeczy! Od jakiegoś czasu naszym marzeniem było zapewnić uczestnikom akcji prawdziwą foto budkę, aby mogli utrwalić swój udział w Nocy Bibliotek. Ale na co komu budka, kiedy można mieć… Foto Lustro! Tak, dobrze czytacie – podczas imprezy goście, podobnie jak Alicja, mogli przejrzeć się w magicznym lustrze, które może nie przenosi na drugą stronę, ale zostawia pamiątkę w formie zdjęcia 🙂 Jednoczenie, odwiedzając Salę Wielofunkcyjną, śmiałkowie mogli zmierzyć się z szyframi przygotowanymi przez Morąski Hufiec Harcerzy ZHP, odgadnąć za pomocą dotyku, co znajduje się w Zagadkowym Domu Królika, a także sprawdzić swoją celność w Rzucie Susłem do imbryka. Ponadto chętni wzięli udział w quizie, tym razem ze znajomości książkowych przygód Alicji. Quiz odbywał się w formie interaktywnej – pytania przygotowane były w aplikacji Kahoot! i wyświetlane były na ekranie Gracze natomiast, używając swoich telefonów, udzielali odpowiedzi na pytania. Pierwszą zasadą quizu było “kto pierwszy ten lepszy” – więc im szybciej gracz udzielił odpowiedzi, tym więcej punktów mógł zdobyć. Pytania były wymagające, a rywalizacja zaciekła. Po wszystkim na rozluźnienie odbył się seans filmu Alicja w Krainie Czarów w reżyserii Tima Burtona.

Tymczasem nie mniej działo się na piętrze biblioteki. Wypożyczalnia dla Dorosłych na kilka godzin zamieniła się w prawdziwy Escape Room, w którym śmiałkowie zmierzyli się z zagadkami Królowej Kier… Atrakcja cieszyła się takim zainteresowaniem, że trwała aż godzinę dłużej niż planowaliśmy! Po wszystkim, chętni mogli przyłączyć się do partyjki Krokieta i przy pomocy flaminga spróbować trafić różowym jeżem do bramki zrobionej z kart do gry (brzmi to fantastycznie, nie prawda?).

Tuż obok, Czytelnia dla Dorosłych przyciągała entuzjastów łamigłówek oraz gier logicznych. Uczestnicy mieli możliwość zagrać w partyjkę szachów z prawdziwym szachistą lub spróbować swojego szczęścia w jednej z licznych gier planszowych pod czujnym okiem Kamila, naszego mistrza gier. Jeżeli zwykłe szachy nie były zbyt wymagające, nasi goście mogli zmierzyć się na planszy Giga Szachów, czyli ogromnej szachownicy wyklejonej na podłodze, oraz wielkich pionków ze styropianu. Ponadto część działu została opanowana przez wyścig RoboKrólików, atrakcję przygotowaną przez zaprzyjaźnioną firmę Admaj, specjalizującą się w nauce programowania dla najmłodszych. Na tych, którym już kiszki marsza grały, czekała prawdziwa Obłąkana Herbatka! Na stole Szalonego Kapelusznika można było wypić ten wyjątkowy napój z przepięknych filiżanek, poczęstować się jednym z wielu rarytasów, przygotowanych przez naszych sponsorów, lub skubnąć kawałek tortu jak z bajki.

W ostatnim pomieszczeniu, na końcu długiego korytarza, nasi uczestnicy mogli przenieść się do naprawdę innego świata za pomocą gogli VR! Wybierając jedną z wielu gier oraz interaktywnych animacji, śmiałkowie nurkowali w głębinach, wspinali się na szczyty oraz… ratowali kotka z drapaczy chmur. Atrakcja cieszyła się takim zainteresowaniem przez cały czas trwania imprezy, że „nasz człowiek”, obsługujący gogle, wciąż miał kolejkę chętnych, kiedy reszta już sprzątała po 4-godzinnym szaleństwie! Wirtualna rzeczywistość przyciągnęła zarówno najmłodszych czytelników i młodzież jak i rodziców, którzy przyszli do nas w ramach opieki, ale nie mogli sobie odmówić choćby spróbowania wejścia do świata VR.

Ponadto, w trakcie tego kilkugodzinnego chaosu, nie mogło zabraknąć w bibliotece miejsca ciszy i spokoju. W tym celu w piwnicy powstała Królicza Nora – kącik, w którym osoby spragnione chwili oddechu mogły rozsiąść się na wygodnych poduchach i posłuchać fragmentów „Alicji w Krainie Czarów” czytanych na głos przez nasze niezastąpione panie z Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tradycyjnie już, za udział w każdej atrakcji, goście mogli poprosić o żeton na słodkości. W tym roku wymiana odbywała się w prawdziwie Szalonym Sklepiku! Na ladzie dostępne były takie rarytasy jak Szpilki od Kapelusza, Marcowe Zające, Bezowe Lizaki, Urażone Myszy oraz… Kocie Kupy! Nie będziemy zdradzać, co się kryje za tymi nazwami, musicie odgadnąć sami 🙂

Cztery godziny intensywnej zabawy, kilogramy cukru, setki zachwyconych okrzyków i niezliczona ilość uśmiechniętych twarzy później… Kolejna Noc Bibliotek w morąskiej bibliotece dobiegła końca. Morążanie nas nie zawiedli – w ciągu całej imprezy przez naszą bibliotekę przewinęło się razem około 300 osób. Każda edycja akcji jest jedyna w swoim rodzaju, ale tegoroczna impreza była absolutnie wyjątkowa pod wieloma względami. Był to przede wszystkim powrót do nieograniczonego dostępu do naszej instytucji. Jak wiele bibliotek, my także mocno odczuliśmy czas spędzony bez naszych czytelników i nie mamy tu na myśli wyłącznie wskaźników i statystyk. Przede wszystkim brakowało nam ludzi, uśmiechów, szczęścia na twarzach dzieci i dorosłych, którzy mogą spędzić wyjątkowy czas w naszym gronie. Nie jesteśmy w stanie zliczyć, ile razy w ciągu tych czterech godzin dało się usłyszeć na korytarzu wyrazy zachwytu, podekscytowania i radości, a także zobaczyć dzieci i młodzież mogącą cieszyć się wspólną obecnością – czymś, co wydawało się banalne i mało znaczące, dopóki tego nie straciliśmy na bardzo długi czas. Mamy nadzieję, że Noc Bibliotek z Alicją była hucznym początkiem powrotu do normalności. Dla bibliotekarzy była okazją do spotkania znajomych twarzy, jak i poznania nowych uczestników życia biblioteki. Była również możliwością pokazania, że między półkami pełnymi ciekawych książek, kryje się bezpieczna przestrzeń dla mieszkańców naszej miejscowości oraz jej okolic. Podsumowując, cieszymy się, że w przeciwieństwie do Alicji nie obudziliśmy się, stwierdzając, że całe to szaleństwo to był tylko sen. To była kolejna, wyjątkowa Noc Bibliotek. i już nie możemy doczekać się następnej!

Projekt „Zrób to …z Biblioteką!” realizowany jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 Priorytet 4, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

https://www.youtube.com/watch?v=OQD7Qh9ayhs&ab_channel=TvMoragofficial

Galeria: