Podsumowanie 2021 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu

Plansza "Podsumowanie 2021" prezentująca 6 fotografii z wydarzeń organizowanych przez bibliotekę

Nadszedł czas na podsumowanie działalności w 2021 roku. Pomimo trudności, jakie niosły za sobą ograniczenia spowodowane stanem pandemii, rok 2021 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu należy uznać za udany, gdyż użytkownicy o nas nie zapomnieli. 😊

Rok 2021 był pełen niepewności, a także ograniczeń, które spowodowały, że części pomysłów nie byliśmy w stanie zrealizować stacjonarnie, jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych użytkowników działaliśmy elastycznie i jeżeli nie było możliwości spotkania się z użytkownikami stacjonarnie, dokładaliśmy wszelkich starań, aby zaproponować inicjatywy w formie on-line.

Dowodem, że użytkownicy nie zapomnieli o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu jest wzrost wskaźników czytelnictwa. W porównaniu do roku 2020 wypożyczyliśmy zarówno więcej książek i czasopism, jak i multimediów oraz gier planszowych – zainteresowanie tym ostatnim rodzajem zbiorów wzrosło ponad dwukrotnie!

Infografika przedstawiająca dane statystyczne biblioteki w 2021 r.: 75 lat biblioteki, 3383 czytelników, 55374 odwiedzin, 15215 udzielonych informacji, 10209 uczestników wydarzeń                             Infografika przedstawiająca dane statystyczne biblioteki w 2021 r.: 100126 wypożyczeń zbiorów, w tym 60087 książek, 5246 czasopism, 968 audiobooków, 13498 filmów, 520 płyt muzycznych, 419 gier na konsole, 864 gier planszowych

Książki, które cieszyły się największym zainteresowaniem to:

W Wypożyczalni dla Dorosłych:

 1. „Kruk”, P. Górski,
 2. „Krewni”, P. Górski,
 3. „Królowa lalek”, P. Górski,
 4. „Dziewczyna z Neapolu”, L. Riley,
 5. „Powrót z Bambuko”, K. Nosowska.

W Oddziale dla Dzieci:

 1. „Szkoła latania”. J. Christa,
 2. „Czarnoksiężnik z Archipelagu”, U. Le Guin,
 3. „Mikołajek”. R. Goscinny,
 4. „Zimowe opowieści Peppy”,
 5. „Uwaga! Jeż”, R. Greening.

Najchętniej wypożyczane w 2021 filmy to:

W Czytelni dla Dorosłych:

 1. „25 lat niewinności”,
 2. „Pętla”,
 3. „Kod Dedala”,
 4. „Jak zostałem gangsterem: prawdziwa historia”,
 5. „Czuwaj”.

W Oddziale dla Dzieci:

 1. „Kraina Lodu II”,
 2. „Mulan”,
 3. „Pixar: kolekcja filmów krótkometrażowych”,
 4. „Naprzód”,
 5. „Urwis”.

W 2021 roku, wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników, wzbogaciliśmy nasze zbiory zarówno o nowe książki (2452 wol.), multimedia (519 wol.), gry planszowe (19 wol.), jak i o dostęp do usług: Legimi, Empik Go oraz IBUK Libra. Platformy internetowe, do których kody dostępu można było pobrać w bibliotece, cieszyły się ogromnym powodzeniem. W związku z dużym zainteresowaniem, w kolejnych latach planuje się systematyczne zwiększanie zakupu dostępu do książek w formie elektronicznej.

Poza podstawową działalnością statutową, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu oraz w jej wiejskich filiach, zorganizowano aż 242 imprezy kulturalne, edukacyjne i rozrywkowe, w których wzięło udział łącznie 10 209 osób. W związku z pandemią, w dużej mierze skupiliśmy się również na działalności w Sieci; za pośrednictwem Facebooka biblioteki zorganizowano 25 imprez on-line, adresowanych do wszystkich grup wiekowych.

Organizowaliśmy między innymi:
– warsztaty literackie, plastyczne,
– lekcje biblioteczne,
– wystawy stacjonarne oraz on-line,
– wernisaże,
– konkursy plastyczne, czytelnicze, facebookowe,
– wakacje w bibliotece,
– gry miejskie i imprezy plenerowe,
– spotkania w ramach klubów.

Dzięki Waszemu wsparciu i obecności, udało się nam wziąć udział również w ogólnopolskich imprezach, takich jak „Narodowe Czytanie” i „Noc Bibliotek”. Dziękujemy!

Dziękujemy również naszym partnerom i sponsorom, którzy wspierali nas w 2021 roku, jak i w latach poprzednich – to dzięki Wam mogliśmy działać na tak wysokim poziomie i zapewniać naszym użytkownikom rewelacyjne atrakcje i nagrody.

W 2022 roku mamy nadzieję na dalsze wzrosty – wypożyczeń, możliwości oraz liczby imprez. Serdecznie zapraszamy zarówno naszych obecnych, jak i przyszłych użytkowników do korzystania z Biblioteki – to dla Was działamy i to dzięki Wam wciąż się rozwijamy, nawet w takim trudnym czasie, jak okres pandemii.