„Inaczej?” – twórczość Wiolety Wojtkiewicz

Plakat promujący wystawę "Inaczej"

Niezwykłą wystawę pt. „Inaczej?” Wiolety Wojtkiewicz można było obejrzeć w Galerii Młodego Artysty w Oddziale dla Dzieci. Autorka prac jest osobą niewidomą od urodzenia. Wyjątkowa wrażliwość połączona z niespożytą energią pozwoliły odkryć autorce bliski tylko sobie rodzaj ekspresji twórczej, efektem której jest ogromny zbiór prac plastyczno – rękodzielniczych. Działania plastyczne, będące początkowo tylko zabawą, z czasem stały się nieodzownym sposobem wyrażania siebie, pretekstem do budowania porozumienia z ludźmi i ich poznania. To właśnie ludzie są inspiracją dla Wiolety Wojtkiewicz.

Prace powstawały na papierze, gdzie kontury zostały obrysowywane za pomocą igły i nici. Wystawa obejmowała pierwsze prace artystki, którymi są dłonie, a także postacie przedstawione celowo w sposób zniekształcony, bywają karykaturami lub też obrazem fascynacji i sympatii. Artystka poprzez swoją twórczość wyraża różne emocje: radość, miłość, smutek, rozpacz, a także zachwyt.

 

Dziękujemy do zwiedzanie wystawy udostępnionej w terminie
14 stycznia – 15 lutego 2022 r. w Oddziale dla Dzieci

 

Portret Wiolety WojtkiewiczWioleta Wojtkiewicz urodziła się w Elblągu w 1989 r. Od szóstego roku życia do ukończenia Szkoły Podstawowej przebywała w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach, w Elblągu ukończyła Gimnazjum nr 9 i IV Liceum Ogólnokształcące. Następnie ukończyła Szkołę Policealną Integracyjną Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie. W 2014 roku otworzyła swój Gabinet Masażu Leczniczego. Obecnie jest studentką I roku Pedagogiki w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.