Podsumowanie warsztatów „Biblioteka – TWÓJ żywioł” z zaproszeniem na wystawę

Plakat zajęć dla dzieci "Biblioteka - TWÓJ żywioł!" z wzmianką o wystawie prac uczestników

Warsztaty „Biblioteka – TWÓJ żywioł” dobiegły końca. Zajęcia trwały dwa tygodnie – od 28 czerwca do 9 lipca 2021 r. Przez trzy godziny dziennie, dzieci uczestniczyły w różnorodnych aktywnościach.  Na początku pierwszego tygodnia, celem wzajemnego poznania, przeprowadzono wiele zabaw integracyjnych m.in. przy użyciu chusty Klanza. Każdy uczestnik malował palcami cztery żywioły i budował jak najwyższą wieżę z książek. Okazało się, że wcale nie było to takie proste. We wtorek zaczęliśmy omawiać żywioł ziemi i odwiedzając pobliski park, skupiliśmy się na poszukiwaniu „skarbów” w postaci różnorodnych kamieni. Po powrocie obserwowaliśmy je za pomocą lup, aby określić ich cechy fizyczne. Pozyskiwaliśmy wiedzę czym różni się minerał od skały. Wszyscy tworzyli piękne kamienne rzeźby. Dzieci w mig połknęły artystycznego bakcyla – tak bardzo, że wykonywały nawet po cztery eksponaty. W kolejnym dniu, uczestnicy warsztatów po wnikliwej lekturze popularnonaukowych książek, rysowali w grupach przekrój naszej planety. Dodatkową atrakcją, która sprawiła dzieciom wiele radości było również tworzenie warstw ziemi w słojach. Czwartek upłynął nam na eksperymentach wodnych z Atomic Kids i niesamowitą Małgosią Kadylak przy akompaniamencie wielkich baniek mydlanych! Pogoda w piątek zmusiła nas do zmiany pewnych planów, aczkolwiek dzień przebiegł  nie mniej dynamicznie. Dzieci rozwiązywały quiz o wodzie, poznały czym jest ciecz nienewtonowska oraz bawiły się piaskiem kinetycznym. Na koniec, w ramach podziękowań dla pani Małgosi za niesamowite zajęcia, wszyscy tworzyli piękne laurki, wkładając w soje małe dzieła mnóstwo serca.

Drugi tydzień warsztatów zaczęliśmy bardzo aktywnie od eksperymentów z powietrzem. We wtorek mieliśmy specjalnych gości z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach Garnizon Morąg, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy i odpowiadali na wszystkie – nie zawsze łatwe – pytania dzieci. Co więcej, w tym dniu piękna pogoda stała się przyczynkiem do wyprawy na pyszne lody. Znaleźliśmy także czas, aby wykonać latawce i przetestować ich sprawność. Kolejny dzień był… ognisty. Rozmawialiśmy o dobrych oraz tych niebezpiecznych stronach ognia. Dzieci, dzięki aplikacji Quiver,  mogły zobaczyć jak wybuchają ich pokolorowane wulkany. Radość była ogromna! Najwięcej emocji wzbudziły jednak „prawdziwe” erupcje wulkanów, które sami tworzyli. Dzięki kilku składnikom spożywczym, każdy był świadkiem spektakularnego wybuchu. Na koniec spotkania nie zabrakło oczywiście ruchu na świeżym powietrzu i zabawy w „Dwa ognie”. W czwartek udaliśmy się na pełną wrażeń wycieczkę do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Morągu. Spędzony tam czas był bardzo ekscytujący – wspinaliśmy się po rurze w straży pożarnej, oglądaliśmy dokładnie sprzęt oraz ubranie, w którym strażacy jeżdżą na akcje. Każdy mógł spędzić chwilę w wozie strażackim oraz przekonać się, że manewrowanie strumieniem wody z węża strażackiego wcale nie jest takie proste. Bogatsi o nową wiedzę, z  wielkimi uśmiechami na twarzach wróciliśmy do biblioteki, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia i pograć w parku w piłkę. Natomiast w ostatni dzień warsztatów obejrzeliśmy wspólnie bajkę „Scooby-Doo! Początek epickiej przygody” oraz pamiątkowe zdjęcia z przebiegu warsztatów. Dodatkowym akcentem piątkowego programu była zabawa, podczas której dzieci dowiedziały się jakimi są żywiołami na podstawie swoich znaków zodiaku. Na koniec wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali drobne upominki i podziękowania za udział z pamiątkowym zdjęciem.

Owoce kreatywnych zajęć, w postaci m.in. rysunków, prac przestrzennych, rzeźb, będą eksponowane w Oddziale dla Dzieci do końca sierpnia. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej wyjątkowej wystawy prac uczestników warsztatów „Biblioteka – TWÓJ żywioł”.

Więcej zdjęć z przebiegu warsztatów znajduje się na naszym profilu: FB.com/bibliotekamorag. Zachęcamy do odwiedzin.