Wystawa “Lekkie pióro”

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu prezentowała wystawę obrazów Joanny Paczkowskiej pt. “Lekkie pióro.”

Joanna Paczkowska – absolwentka Wydziału Sztuki w Olsztynie, kierunku “Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej”, studentka Refleksologii i Naturoterapii (Medycyny Wschodniej) w Gdańsku.

“Maluję odkąd tylko pamiętam. Gdy byłam mała, zanim jeszcze swoje pierwsze kroki stawiałam w szkole, mówiłam: «Będę malarką». Mój upór w dążeniu do celów stał się… moją wielką pasją. W dzisiejszych czasach (choć nie tylko dziś) trudno być malarzem, utrzymać się w tym zawodzie, czy zwyczajnie znaleźć czas na to, co się lubi. Wychodzę jednak z założenia, że szkoda byłoby zmarnować dar, jakim jest życie, na poranną myśl: «No nie, znów do tej okropnej pracy». Choć z początku nie wyglądało to kolorowo, efekty moich starań są już widoczne – poznawanie, wplatanie i doskonalenie różnych technik, kształtowanie pociągnięć kreski i umiejętności, większa otwartość i zrozumienie spojrzenia na Świat innych ludzi, postrzegania przez nich sztuki, a także wielka chęć dzielenia się nią z innymi. Ponadto, moje obrazy cieszą się coraz większym zainteresowaniem, jak i szerszym odbiorem.

Największą radość dają mi obrazy nie te, których koncepcja została mi narzucona (choć to też jest ciekawa przygoda), ale gdy mam wolną rękę w stworzeniu pomysłu i łączeniu technik we własny sposób. Moje obrazy, jak i osobę, cechuje ujęcie delikatności – poprzez ruch pióra, czy pociągnięcie pędzla – tak samo w Muzyce, literaturze, i w każdym moim spojrzeniu na Świat. Wciąż się uczę, i nauka ta, myślę, nie skończy się nigdy. Jest tyle technik, tyle możliwości i tyle pomysłów, że jedno życie… to chyba za mało. Robić to, co daje radość – wtedy sami tacy się stajemy, i wtedy dopiero, możemy dzielić się nią z innymi. Trzeba odważyć się, by żyć pasją. Wystarczy upór i otwartość serca na to, co się robi, czego się szuka i do czego dąży. Wszystko inne, czego potrzebujemy, przychodzi wtedy samo.

Od kilku lat prowadzę stronę na Facebooku:
https://www.facebook.com/Joasia017/
na której znaleźć można większość moich prac. Wychodzę z założenia, że warto jest dzielić się tym, co się dostało. Jeśli moje obrazy zainspirują choć jedną osobę do tego, aby odważyła się wykonać trudny krok w stronę Marzeń, moją misję w 100% uznam za udaną.”

Wystawę można było oglądać od 2 do 31 grudnia w Wypożyczalni dla dorosłych w godzinach otwarcia działu.