Spotkanie autorskie z Joanną Bator

5 listopada o godz. 16:00 w Sali Wielofunkcyjnej odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Bator. Pisarka opowiedziała m.in. o Nagrodzie Nike, której jest laureatką, o literaturze, o inspiracjach i emocjach, jakie towarzyszą pisaniu. Zdradziła, jaka była jej rola na planie filmowym podczas powstawania filmu “Ciemno, prawie noc” w reżyserii Borysa Lankosza. Autorka chętnie rozmawiała także o Japonii, która stała się częścią jej życia i zainspirowała do tworzenia. Publiczność miała okazję poznać również kilka sekretów z życia prywatnego Joanny Bator, która – oprócz tego, że na co dzień pisze powieści – kocha zwierzęta i jest zagorzałą fanką medytacji podczas biegania. Na koniec pisarka powiedziała kilka słów na temat powstającej powieści zatytułowanej “Gorzko, gorzko”.

O autorze:

Joanna Bator jest z wykształcenia kulturoznawczynią i filozofką. Doktorat z filozofii obroniła w Polskiej Akademii Nauk. Dla literatury porzuciła pracę naukową. Za reportaż “Japoński wachlarz” (2004) otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak. Jej „wałbrzyska trylogia” – “Piaskowa Góra” (2009), “Chmurdalia” (2010) oraz “Ciemno, prawie noc” (2012) – jest tłumaczona na wiele języków. Powieść “Ciemno, prawie noc” zdobyła w 2013 roku nagrodę Nike. Niemieckie przekłady “Piaskowej Góry” i “Ciemno, prawie noc” znalazły się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, za “Chmurdalię” Joanna Bator otrzymała w 2014 roku szwajcarską Spycher Prize, a w 2017 roku uhonorowana została za całokształt twórczości niemiecką Nagrodą Literacką im. Stefana Heyma oraz niemiecką Nagrodą Literacką Usedomer. W 2018 roku otrzymała niemiecką Nagrodę Literacką im. H. Hessego. Autorka mieszka w Podkowie Leśnej, a mentalnie przebywa na emigracji w Japonii, czego efektem jest “Purezento” (2017). Jej starą pasją jest bieganie, a nowszą japoński taniec butoh.

Spotkanie sfinansowane zostało ze środków Instytutu Książki i było dedykowane uczestnikom Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MBP.