Narodowe Czytanie

7 września 2019 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tym razem spotkaliśmy się w trakcie uroczystości dożynkowych odbywających się w Parku Miejskim. Razem z nami czytali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Zespołu Szkół Licealnych oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.

Z okazji 8. edycji wydarzenia, Para Prezydencka zaproponowała do czytania 8 Noweli polskich:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

–  Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości – dodał Prezydent.

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu chciałaby serdecznie podziękować uczniom oraz pedagogom ze Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Zespołu Szkół Licealnych oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, którzy, jak co roku zgodzili się wspólnie czytać dla mieszkańców Morąga.

Dziękujemy również przedstawicielom lokalnych mediów za pomoc w promocji wydarzenia.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia na stronie internetowej Radia Olsztyn:

Czytali polskie nowele i świętowali dożynki. W Morągu każdy znalazł coś dla siebie

Za udział w wydarzeniu nadal można otrzymać naklejkę specjalną w ramach akcji Gram z biblioteką. Warunkiem zdobycia naklejki było zrobienie zdjęcia osób występujących na scenie w trakcie czytania Nowel (jedno lub więcej) oraz okazanie zdjęcia pracownikowi biblioteki. Naklejkę można odebrać w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu.