Mikrobiblioteki

Plakat Mikrobiblioteki

17 oraz 18 lipca w Sali Wielofunkcyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu odbyły się wyjątkowe warsztaty, podczas których rozpoczęliśmy prace nad tworzeniem mikrobibliotek. Pani architekt Urszula Madeja-Kulecka, odpowiedzialna za zaprojektowanie naszych domków na książki, rozpoczęła zajęcia wprowadzając uczestników w ideę akcji. Następnie obejrzeliśmy razem krótką animację poklatkową „Bajka o dinozaurach”, która kilka lat temu powstała w ramach konkursu dla bibliotek. Podczas pierwszych warsztatów dzieci otrzymały rysunek przedstawiający dinozaura, który stanie się naszą mikrobiblioteką – ich zadaniem było nadać mu dowolny wygląd oraz imię. Rodzice zajmowali się w tym czasie omówieniem budowy mikrobibliotek z panią architekt oraz rozpoczęli prace malarskie oraz konstrukcyjne naszych dinozaurów.

Drugiego dnia warsztatów dzieci musiały dokonać wyboru trzech z ponad dwudziestu wymyślonych dzień wcześniej imion, które zostaną nadane naszym mikrobibliotekom. Następnie, pracując w grupach uczestnicy wymyślali zasady korzystania z mikrobibliotek, które zostaną zamieszczone na każdym z dinozaurów. Ostatnim i najciekawszym zadaniem było stworzenie przez dzieci własnej animacji poklatkowej przedstawiającej krótką historię pod hasłem „Dinozaury nie czytały i wyginęły”. Pracując w dwóch grupach uczestnicy wymyślili scenariusz historii, a następnie zbudowali scenografię i bohaterów wyłącznie z klocków LEGO. Gotowe projekty, nagrane za pomocą dedykowanej aplikacji, zostały udostępnione na kanale YouTube morąskiej biblioteki. Rodzice w tym czasie kontynuowali prace związane z przygotowaniem konstrukcji mikrobibliotek m.in. szlifując wszystkie elementy oraz nakładając specjalny podkład pod farbę, którą pomalowane zostaną nasze dinozaury. W trakcie ciężkiej, kreatywnej pracy uczestnicy mogli posilić się przygotowanym poczęstunkiem, powstała również wystawa prac wykonanych przez dzieci podczas pierwszego dnia warsztatów.