Wystawa muszli w Ratuszowych Piwnicach

Paweł Falarz konchiologią, czyli nauką o muszlach mięczaków, zainteresował się ponad osiem lat temu. Jak sam wspomina, „zafascynowało mnie piękno muszli, które są wytworem pozornie tak prymitywnej gromady zwierząt, jaką są mięczaki”. Obecnie może się poszczycić jedną z największych kolekcji w regionie. Wystawa w Muzeum Mazurskim poświęcona muszlom morskich ślimaków drapieżnych, prezentuje kolekcję ponad 500 sztuk z kilku wybranych rodzin.

Drapieżnikami w świecie ślimaków, które polują na inne zwierzęta w toni morskiej, są zarówno całkiem małe gatunki jak i osiągające powyżej 0,5 m długości. Ofiarami takich aktywnych drapieżców mogą być ryby, inne ślimaki, małże, robaki, jamochłony, drobne skorupiaki czy rozgwiazdy.

W tej grupie występują gatunki ślimaków z rodziny Conidae, tzw. stożki, które stanowią śmiertelne zagrożenie również dla człowieka ze względu na wytwarzaną silna toksynę.

Warto również zauważyć, że nasze lokalne jeziora, rzeki i lasy dają możliwość spotkania różnych gatunków małży lub ślimaków. Mało kto wie, że w Polsce występuje ok. 200 gatunków różnych mięczaków, przy czym nie wszystkie wytwarzają muszle.

Kolekcję muszli ślimaków można było oglądać w Morąskiej Izbie Historycznej w Ratuszowych Piwnicach do 30.09.2018 r. Zapraszamy na fotorelację z wernisażu.

Galeria: