“Drejkopers” – wystawa malarstwa Adama Wyżlica

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zaprasza na wystawę prac malarskich pt. „Drejkopers” autorstwa Adama Wyżlica. Autor urodził się w 1972 roku, jest absolwentem studiów na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Malarz, Grafik, Fotograf, Rysownik, Rzeźbiarz.

Twórczość artystyczną autor traktuje jako pasję. Tworzy nie tylko dla przyjemności. Za swój wielki skarb uważa publiczność, której sugestie są dla niego bardzo ważne, pozwalają na dynamiczny rozwój artystyczny. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych na Starym Mieście w Olsztynie poznał artystę, który uwielbiał malować tamtejsze kamieniczki, jak się później okazało był to Jan Przełomiec. Robił to niemal codziennie. Cenne uwagi malarza nakreśliły własną artystyczną drogę młodego adepta sztuki. Wtedy też powstały pierwsze prace. W 2014 roku jedną, śmiałą kreską stworzył postać o groteskowym wyglądzie. Następnie drugą, trzecią i kolejne… Tak powstała seria rysunków zatytułowana „Ludziki”. Dziś Adam Wyżlic ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych (m. in. w Ostródzie, Olsztynie, Dobrym Mieście, Szczytnie, Warszawie) i trzydzieści zbiorowych, podczas których prezentował rysunek, malarstwo, grafikę, plakat i fotografię. Bierze udział w konkursach m. in. w BWA w Olsztynie na plakat “Rok Feliksa Nowowiejskiego” (2016) oraz w plenerach malarskich i fotograficznych. Jest członkiem grup artystycznych: KPA „Sąsiedzi“ działającego przy MOK Olsztyn, Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Blur” i Związku Plastyków Warmii i Mazur.

„Drejkopers” to malarstwo akrylowe na płótnie, przedstawia krajobraz z nikąd, świat, jakiego już dziś nie ma, został zniwelowany poprzez koparki i zalany betonem. Prace przedstawiają także pejzaż,  jaki  w swoich podróżach zobaczył autor przez okno pociągu. Obrazy są malowane z pamięci – „To, co zapamiętałem, na płótno przelałem”.

Prace można podziwiać od 4 kwietnia do 4 maja w godzinach otwarcia działu. Wernisaż wystawy odbył się 4 kwietnia o godzinie 16:00 w Wypożyczalni dla Dorosłych. Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia.

 

Galeria: