Wystawa prac malarskich „Twórczość bez granic”

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu dziękuje za zwiedzanie wystawy prac malarskich pt. „Twórczość bez granic” autorstwa Mariny Gushchian oraz Iriny Mikhel, artystek pochodzących z Kaliningradu. Obrazy zaprezentowane na wystawie składały się głównie z pejzaży, kwiatów oraz martwej natury. Skupiały się na ukazaniu piękna rodzimych terenów artystek, ale także na podkreśleniu roli, jaką stanowi sztuka w utrwalaniu dziedzictwa kulturowego terenów kaliningradzkich.

Wystawa była dostępna dla zwiedzających w Wypożyczalni dla Dorosłych do 09.03.2018.

Marina Gushchian
Artystka urodziła się w miasteczku Tietłużkim w Rosji. Ukończyła z wyróżnieniem średnią szkołę plastyczną, później swoje wykształcenie kontynuowała na wydziale plastyczno-graficznym uniwersytetu miasta Kostroma. Pracę dyplomową (tryptyk) „Przyjaciółki” wykonała techniką akwareli i kredkami. Po ukończeniu nauki wyjechała do Kaliningradu. Pracuje jako nauczyciel plastyki. Jest członkiem Związku Malarzy Rosji, uczestniczy w różnych wystawach i plenerach organizowanych również w Polsce. Ma dwóch synów. Poprzez sztukę malarka chce wyrazić swoje uczucia, emocje oraz pokazać piękno otaczającego nas świata. Efektem jej pracy jest także kalendarz na 2010 rok „Pomniki architektury Kaliningradzkiego okręgu w akwareli Mariny Guszczian”. Autorka dość często bywa w Polsce. Poznała tu wielu malarzy, którzy stali się jej przyjaciółmi. Jak sama mówi: „My wszyscy, mieszkańcy Kaliningradu, Warmii  żyjemy na terenach jednej architektury i jednej przyrody. To nas łączy, jeden klimat. W rzeczywistości jesteśmy bardzo podobni, nawet bardziej niż nam się wydaje. Tradycja, maniery, ubiór, gościnność. Na swej wystawie chciałabym to pokazać.”

Irina Mikhel
Artystka urodziła się w Kaliningradzie. Od najmłodszych lat rysowała, więc rodzice zapisali ją do artystycznej szkoły podstawowej. Ukończyła szkołę wyższą w kierunku „Społeczno-kulturowe usługi i turystyka”, oraz „Ekonomię i zarządzanie w przedsiębiorstwie”. Zakres jej zainteresowań jest szeroki. Uważa, że ​​ze względu na różnorodność świata istnieje w nim doskonała harmonia. Dlatego też postanowiła rozwijać swoje umiejętności. W 2013 roku na  Uniwersytecie Federalnym im. I. Kanta w Kaliningradzie  ukończyła plastyczne studia podyplomowe. Mimo, że maluje stosunkowo krótko, stworzyła już ponad 40 obrazów. Wśród gatunków, które tworzy są pejzaże, martwa natura i kwiaty. Jej pierwsza w życiu wystawa malarstwa symbolicznego „Walc kwiatów” odbyła się w  Muzeum Historii i Sztuki w Kaliningradzie. Jest mamą trzech synów. Uczy chłopców kochać, uczyć się,  śmiać się, pracować i rozwijać swoje talenty. Podziela bowiem pogląd Demokryta: „Ani sztuka, ani mądrość nie mogą być osiągnięte, jeśli nie uczą”.

Serdecznie zapraszamy na fotorelację z wernisażu, który otworzył wystawę 14 lutego.

 

Galeria: