Kulturalne popołudnie w bibliotece

17 maja w morąskiej bibliotece odbył się minispektakl teatralny w ramach Teatru przy stoliku. Tym razem Morąg odwiedziły aktorki z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Agnieszka Castellanos-Pawlak i Wiesława Szymańska, słowo wstępu tradycyjnie wygłosiła Elżbieta Lenkiewicz.
Teatr przy stoliku  wszedł już na stałe do oferty kulturalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu. Aktorzy z Teatru im. St. Jaracza odwiedzają naszą bibliotekę już od ponad 10 lat, za każdym razem z nową, bardzo atrakcyjną sztuką, zwykle jest to komedia. Tak było i w tym roku. Aktorki rewelacyjnie przedstawiły współczesną komedię Marcina Szczygielskiego pt. „Wydmuszka”.

O sztuce:

„WYDMUSZKA” – autor: Marcin Szczygielski

Akcja dzieje się w bibliotece. Jest to historia przyjaźni dwóch kobiet  z różnych światów. Jedna z nich to bibliotekarka pokazana w bardzo stereotypowy sposób, druga to czytelniczka zupełnie z innego świata. Halina Kociemba jest bibliotekarką. Mądra, oczytana, lecz samotna. W jej życiu nie ma nikogo, prócz nadopiekuńczej matki. Przeżyła wiele romansów, lecz wszystkie wydarzyły się w książkach. Roksana Kluczyk jest żoną miejscowego biznesmana. Nigdy nie czytała książek. Jest za to bogata w inny rodzaj wiedzy – w wiedzę życiową. Dwie kobiety, dwa charaktery, dwa zupełnie różne światy. Nie do pogodzenia?
Okazuje się, że to, co dzieli kobiety sprawia, że stają się sobie bliskie i pomaga im przejść metamorfozę. Obie panie zaczynają rozmawiać i natychmiast oba światy wyglądają na tak skrajne, że aż przekomiczne, wręcz groteskowe. Ale – spotykają się raz jeszcze i raz jeszcze – i z tych kolejnych spotkań wynikną sytuacje, które przemodelują ich życie.
Wydmuszka, to komedia z pięknym przesłaniem. Opowiada o wierze we własne siły, pracy nad sobą i o prawdziwej przyjaźni, która nie zna granic.

Galeria:

Kliknij w miniaturkę, aby powiększyć