Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zaprasza do zwiedzania wystawy pt. „1 Marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Ustanowienie w 2011 r. 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stanowi potwierdzenie przez wolną, demokratyczną Rzeczpospolitą roli, jaką odegrali oni na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybór tej daty – związanej z 60. rocznicą zamordowania przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – jest także symbolicznym aktem uhonorowania najwyższej ofiary złożonej przez dziesiątki tysięcy żołnierzy podziemia powojennego w trakcie pierwszej komunistycznej dekady.

dr Tomasz Łabuszewski, IPN

Na plakatach przedstawiono sylwetki dwunastu Żołnierzy Niezłomnych. Jest wśród nich m.in.: rtm. Witold Pilecki ps. ”Witold”, ppłk Łukasz Ciepliński ps.”Pług”, Danuta Siedzikówna ps. ”Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz ps. ”Łupaszka”, Stanisław Abramowski ps. ”Bury”, por. Henryk Borowy-Borowski ps. ”Trzmiel”.

Plakaty sporządzone przez IPN można oglądać w holu biblioteki od 29 lutego do 8 marca 2016 r.
Serdecznie zapraszamy.