Silne kobiety sukcesu w bibliotece!

Plakat spotkania autorskiego z Markiem Książkiem, w tle zdjęcie asfaltowej drogi tuż przy jezdni ciągnącej się po horoyzont

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zorganizowała spotkanie autorskie z Markiem Książkiem, autorem książki “Kobiety… droga do sukcesu”. O kim i o czym jest?

Były nauczycielkami, księgowymi, akwizytorkami, pracownicami instytucji, a nawet majstrami na budowie. Dziś prowadzą własne biznesy, w pierwszym rzędzie ceniąc niezależność – przede wszystkim od pieniędzy swoich partnerów.

“Kobiety… Droga do sukcesu” to świeżo wydana książka autorstwa Marka Książka, wiceprezesa warmińsko-mazurskiego Zarządu Oddziału SDRP, autora m.in. publikacji w tygodniku “Przegląd”. Licząca ponad 160 stron pozycja zawiera sylwetki dziesięciu przedsiębiorczyń, jak mówi o nich Ewa Domaradzka-Ziarek, dziennikarka radiowa, szefowa oddziału Międzynarodowego Forum Kobiet w Olsztynie. To ona zaproponowała swemu koledze dziennikarzowi opisanie historii kobiet, które w latach dziewięćdziesiątych XX wieku zostawiły dotychczasowe zajęcia i wzięły się za biznes. Nie są to duże firmy, ale na miejscowym rynku zdobyły markę i uznanie, dając właścicielkom dochody i zatrudnienie innym osobom. To właśnie z takich średnich i małych przedsiębiorstw zbudowany jest polski kapitalizm. Swoją obecność zaznaczyło w nim wiele kobiet – w różnym wieku.

Jak napisał autor w epilogu, większość bohaterek tych opowieści miało blade pojęcie o biznesie. I oto przychodzi przełom gospodarczy, który z jednej strony kosi równo z trawą słabszą część społeczeństwa, ale jednocześnie daje szansę tym silniejszym. Niektórzy korzystają z okazji, w tym wiele kobiet, choć ich decyzje o podjęciu działalności gospodarczej okupione są dylematami, rozterkami i obawami. Na szczęście zwykle w zasięgu ręki znajduje się ich partner, na którego mogą liczyć. Bo ułożone, spokojne życie rodzinne pozwala podjąć takie wyzwania. Kobiety ze swej natury mają siłę i determinację, która pozwala im walczyć o życie, zaś swoją firmę taktują trochę jak gospodarstwo domowe. Dzięki temu ich biznes jest pewniejszy, solidniejszy, mniej ryzykowny. Dlatego ponoszą mniej porażek niż mężczyźni. Poza tym – stwierdza autor – kobiety mają i tę przewagę nad facetami, że lepiej sobie radzą w rozmowach biznesowych, zwłaszcza z… mężczyznami.

Spotkanie odbyło się 25 czerwca (wtorek) o godzinie 17:00 w Czytelni dla Dorosłych i umiliły je osobiście niektóre bohaterki książki.

Galeria:

Kliknij w miniaturkę, aby powiększyć