Spotkanie z pisarzem Robertem Klimkiem

Plakat spotkania utorskiego z Robertem Klimkiem, na plakacie okładka książki "Kamienie w historii, kulturze i religii"

Ponownie w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu odbyło się spotkanie autorskie. Tym razem gościliśmy współautora książki pt. “Kamienie w historii, kulturze i religii” Roberta Klimka.

Kamień i skała funkcjonują niemalże na każdym etapie rozwoju człowieka. Miejsce schronienia, narzędzie, broń, element konstrukcji grobowca, domu, osiedla, materiał, w którym wyrażano uczucia wyższe; to fizyczne obrazy etapów wykorzystania kamienia. Od zarania dziejów wyrażały one jednak wiarę w ukrytą w jego wnętrzu siłę.
Doskonały opis odpowiadający wczesnym interpretacjom mocy drzemiących w kamieniu, a w dalszej konsekwencji obejmowania kultem tej części krajobrazu ludzkiego, w którym kamień i skała stanowiły element szczególnie wyraźny lub dominujący dał Mircea Eliade.
Nie ma nic bardziej bezpośredniego i samodzielnego, nic szlachetniejszego ani straszniejszego od majestatycznej skały, okazującej pełnię swej siły, czy od bloku granitowego, który wznosi się zuchwale ku niebu.
Przede wszystkim kamień istnieje. Jest zawsze sobą i trwa, a co najważniejsze uderza. Zanim człowiek chwyci za kamień, by uderzyć, sam się z nim zderza – niekoniecznie przez dotknięcie, nieraz tylko spojrzeniem – i stwierdza wówczas twardość, szorstkość i potęgę kamienia.

Podczas spotkania 15 maja 2012 roku przeprowadzono promocję książki “Kamienie w historii, kulturze i religii”, pod redakcją Roberta Klimka i Seweryna Szczepańskiego oraz była możliwość jej zakupu wraz z autografem.