Filmy z audiodeskrypcją w bibliotece

Plakat zachęcający do wypożyczania audiobooków, w tle rysunek twarzy z zasłoniętymi rękoma oczyma

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu poszerzyła swoją ofertę. W darmowej wypożyczalni filmów, w Czytelni, dostępne są filmy z audiodeskrypcją oraz audiobooki.

Audiodeskrypcja jest techniką narracyjną, która za pomocą dodatkowych, werbalnych opisów udostępnia odbiór treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. W filmie, przybiera postać dodatkowej ścieżki dźwiękowej podczas istniejących przerw pomiędzy dialogami. Pozwala w ten sposób niewidomym i słabowidzącym widzom usłyszeć emocje w głosach aktorów, wsłuchać się w dźwiękowe tło obrazu. Opisywane są takie wizualne elementy kompozycji obrazu filmowego jak: inscenizacja, scenografia, gra aktorów, kostiumy, barwy i światło, których osoby niewidome nie są w stanie wychwycić. Audiobook inaczej książka mówiona to nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z nowej oferty biblioteki