Wystawa Barbary Tumiel

Plakat wystawy "Kobieta po drugiej stronie"

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu prezentowała wystawę malarstwa Barbary Tumiel pt. “Kobieta po drugiej stronie”.

Portret Barbary TumielBasia Tumiel jest rodowitą Morążanką. Od ponad 30 lat pracuje z małymi dziećmi w Przedszkolu nr 2 w Morągu. W roku 2010 została uhonorowana nagrodą “Skrzydła anioła” przez Fundacje Vade-Mecum im. Sandry Brędowskiej, za pasje do sztuki oraz za wyjątkową opiekę nad małymi dziećmi. Jej spotkanie ze sztuką rodziło sie małymi kroczkami od najmłodszych lat. Jako dziecko po każdym spacerze rysowała martwą naturę. Podczas tworzenia swoich dzieł korzysta z techniki malarskiej zwanej gwasz. Prace wykonywane są przez autorkę również na specjalnie okazje np. na imprezy charytatywne, podczas których są wystawiane do licytacji. Swój talent oraz zdolności manualne wykorzystuje również podczas pracy z dziećmi.

GWASZ to technika malarska, w której stosuje się farby podobne do akwareli. Jednak dzięki temu, że do barwników dodaje się kredę i biel, jest farbą kryjącą, czyli można nią zamalować poprzednie warstwy. Technika ta jest dużo prostsza od akwareli, w dodatku nie wymaga tak dobrych pędzli i papieru. Można ją łączyć z innymi technikami, na przykład z akwarelą czy pastelem.

Wystawę można było oglądać w Wypożyczalni
dla Dorosłych od 10 do 30 listopada 2011 r.