Mali Badacze w akcji!

Dzieci otwierają paczki z przyborami badawczymi

Oddział dla Dzieci przystąpił do projektu “Mali Badacze”, który został wybrany z oferty proponowanej przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego dzięki wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Projekt polega na nowatorskiej metodzie prowadzenia z najmłodszymi dziećmi działań badawczo – poszukiwawczych, rozwijając ich ciekawość, zainteresowanie, entuzjazm w dociekaniu niezgłębionych tajemnic otaczającego świata, wykorzystując kuferek Małego Badacza oraz zasoby biblioteki.

Realizację projektu rozpoczęliśmy w dniu otrzymania od Fundacji tajemniczego kuferka, kiedy to dzieci same otworzyły paczkę i zapoznały się z zawartością oraz przeznaczeniem przedmiotów znajdujących się w kuferku.
Uczestnikami projektu są dzieci z Przedszkola “Pod Zielonym Parasolem” grupa “Ekoludki”, z którą spotykaliśmy się na zajęciach co dwa tygodnie.

Dzieci same dokonały wyboru tematu, ich projektem badawczym był PARK. Mali badacze mieli okazję stawiać hipotezy oraz sprawdzać ich prawdziwość, jak również doświadczać, eksperymentować, uczyć się, obserwować, dokumentować swoją pracę. Uczestnicy projektu podzieli się na trzy grupy, badali roślinność, zwierzęta, a także przeprowadzali wywiad z osobami spotkanymi w parku. Dzieci miały do dyspozycji m.in. lupy, lornetki, aparat, kamerę, łopatki, książki, metrówkę, mikroskop, pojemniki na owady, itp. Zaangażowanie przedszkolaków była ogromna, co świadczy o zaciekawieniu tym wszystkim, co ich otacza.

Realizacja projektu zakończy się 30 maja 2011.

Galeria:


Kliknij w miniaturkę, aby powiększyć